IV Łódzka Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska

piątek, 15 listopada 2019

O nowych drogach rozwoju gospodarki pasiecznej dyskutowali pszczelarze podczas IV Łódzkiej Międzynarodowej Konferencji Pszczelarskiej w Burzeninie. Patronat nad wydarzeniem objął Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Konferencja, która rozpoczęła się w piątek (15 listopada), została zorganizowana przy wsparciu Województwa Łódzkiego. Urząd Marszałkowski w Łodzi reprezentowali Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Edyta Michalska, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Dziękuję za ciężką pracę na rzecz obszarów wiejskich. Za to, że dbacie o przyrodę i pszczoły, dzięki czemu jesteśmy zdrowsi – mówił Andrzej Górczyński. - My również rozumiemy, jak ważną rolę pełnią pszczoły, dlatego wspieramy pszczelarzy. Przypomnę choćby, że podczas realizacji programu „Sto tysięcy drzew na stulecie województwa łódzkiego” sadziliśmy drzewa miododajne, również dzięki waszym podpowiedziom.

Jak dodał Andrzej Górczyński, w tym roku w Wolborzu powstał dofinansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej. To miejsce, gdzie lokalni pszczelarze mogą rozpocząć przetwarzanie miodu, korzystając z niezbędnych urządzeń. Dzięki temu łatwiej wprowadzić na lokalny rynek swoje produkty. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Z kolei z Budżetu Obywatelskiego WŁ sfinansowano program koła pszczelarzy w Brzezinach „Są pszczoły – jest życie”.

- Oprócz inwestycji, które wdrażamy za pośrednictwem środków unijnych, planujemy na większą skalę promować produkty wysokiej jakości, które państwo wytwarzacie, by były znane również w miastach – zapowiedziała Edyta Michalska.

- Urząd Marszałkowski wspiera niemal każdą inicjatywę podejmowaną przez nasz związek – podsumowała Joanna Sadowska, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi, który zorganizował konferencję.

Goście mają okazję posłuchać wykładów polskich i zagranicznych specjalistów poświęconych najistotniejszym kwestiom dla każdego pszczelarza, który chce prowadzić nowoczesną pasiekę na wysokim poziomie. Wśród wykładowców są, między innymi, doświadczeni pszczelarze z Czech - Cestmir Gazda i Vaclav Sciskala, z Litwy - dr Algirdas Amsiejus i Marjan Rynkevic z Litwy, oraz Polski - dr hab. Paweł Chorbiński i Paweł Greda. Podczas prelekcji pszczelarze poznają europejskie trendy pracy w pasiece, porozmawiają o walce z chorobami pszczół, wymienią się doświadczeniami dotyczącymi hodowli i dobrymi praktykami zastosowania pszczelich produktów.

Konferencja potrwa do niedzieli.
aa