Imponująca, nowa siedziba Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej

piątek, 17 września 2021

W piątek, 17 września, oficjalnie został otwarty nowy gmach Wydziału Chemicznego Alchemium – magia chemii jutra. W uroczystościach wzięli udział marszałek Grzegorz Schreiber oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska. Samorząd województwa reprezentował także Włodzimierz Fisiak, radny Sejmiku oraz kanclerz Politechniki Łódzkiej.

- To jedna z najpiękniejszych inwestycji politechniki, jedna z największych w obecnych czasach – mówił, witając gości, profesor Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki. - To wyjątkowy dzień dla wydziału chemicznego i całej społeczności akademickiej naszej uczelni.

Marszałek Grzegorz Schreiber podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w stworzenie tego imponującego budynku.

- Trzymam w ręku materiały przyszłości, opatrunki, które będą goiły rany, regenerowały ubytki. To efekt pracy naukowców politechniki – mówił podczas otwarcia marszałek. - Pomysły, które państwo macie, należy rozwijać. Do tego rozwoju potrzebujemy ludzi i potrzebujemy miejsca. Ludzi już mamy, czyli fantastycznych naukowców, wspaniałych profesorów i zdolną młodzież akademicką. Miejsce za chwilę otworzymy. Otworzymy, mówiąc nowocześnie, portal do pierwszego budynku, ale warto podkreślić, że jest to początek pracy, która państwo rozpoczęliście. Władze województwa będą wspierały tego typu działania, bo to nasz wspólny dorobek. Coś, co chcemy zostawić w Łodzi i województwie na wiele lat.

W nowoczesnym gmachu znajduje się aula, która pomieści aż 500 osób, szereg sal audytoryjnych, pełne zaplecze przestrzeni konferencyjnej oraz pomieszczenia biurowe. Koszt pierwszego etapu inwestycji zamknął się sumą blisko 65 milionów zł. Ale to nie koniec. Obecnie Politechnika Łódzka czeka na zakończenie przetargu na realizację drugiego etapu, czyli budowy i wyposażenia laboratoriów, a także sal dydaktycznych. Zakończenie prac przewidziane jest na rok 2024. Całkowity koszt budowy Alchemium to ponad 100 mln zł. Gros tej kwoty - 97,5 miliona złotych, to dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Patronem auli Alchemium został profesor Tadeusz Paryjczak. Podczas uroczystości rodzina profesora odsłoniła pamiątkową tablicę poświęconą temu zasłużonemu naukowcowi.

AA/fot. Piotr Wajman