I Ty możesz założyć ogród deszczowy – zapraszamy na warsztaty do Łodzi

środa, 9 listopada 2022

Przed nami ostatnie warsztaty z zakładania ogrodów deszczowych. Organizowaliśmy je od lipca w całym województwie, a 14 listopada zapraszamy na takie spotkanie mieszkańców Łodzi. Szkolenie, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, odbędzie się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii w Łodzi przy ul. Narutowicza.

 Warsztaty – łącznie cykl 20 takich spotkań – to część projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, zainicjowanego przez Grzegorza Schreiber, marszałka województwa łódzkiego. Szkolenia odbywały się na terenie całego Łódzkiego, a uczestnicy – uczniowie szkół oraz mieszkańcy regionu – pod okiem specjalistów uczyli się zakładać w skrzyniach ogród deszczowy. Zajęcia obejmują część teoretyczną i praktyczną. Ta pierwsza to wiedza z zakresu suszy, racjonalnych sposobach gospodarowania wodą w ogrodzie i gospodarstwie domowym oraz o gatunkach roślin odpornych na suszę. W ramach ćwiczeń praktycznych, uczestnicy warsztatów wykonują  ogród deszczowy w skrzyniach na wcześniej wybranym fragmencie terenu na ogólnodostępnej, zielonej przestrzeni przy budynkach użyteczności publicznej np. przy urzędach miast i gmin, bibliotekach oraz szkołach.

- Cieszę się, że warsztaty spotkały się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego województwa, bo ogrody deszczowe to bardzo ważny krok w zapobieganiu suszy, dzięki nim możemy oszczędzać wodę w naszych domach – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, który zaprasza też na zajęcia zamykające tę część projektu. Spotkanie odbędzie się 14 listopada w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii w Łodzi, ul. Narutowicza 122 w godz. 10:00 – 14:00. Zgłoszenia od uczestników przyjmowane są do 10 listopada do godz. 10:00 drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy. Dodatkowe informacje  pod nr 42 663 35 62 (pon-pt, 8-16). Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Program „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” to inicjatywa, której celem jest „zazielenienie” naszego regionu przez tworzenie nowych terenów zielonych m.in. parków, ogrodów czy skwerów. Mogą to robić zarówno samorządy, jak i mieszkańcy, których samorząd województw wspiera dotacjami, sadzonkami i szkoleniami. Organizujemy też konkursy ekologiczne oraz wycieczki po Łódzkiem.

Ogrody deszczowe to jeden z pomysłów na sprawianie, aby nasze województwo było miejscem jeszcze bardziej zielonym i sprzyjającym rekreacji. Zachęcamy mieszkańców do zakładania tych instalacji, bo jest to rozwiązanie, które ma same zalety m.in. pomaga odbudować poziom wód gruntowych czy zwiększa wilgotność powietrza. Ogród zbiera wodę z dachu, pozwala ją gromadzić i bezpiecznie wykorzystywać, a przy okazji upiększa okolicę.

 

kw