Forum współpracy

środa, 27 października 2021

XIV Europejskie Forum Gospodarcze oficjalnie otwarte. Dziesiątki paneli dyskusyjnych, sesje, a także wykłady motywacyjne i gala z rozdaniem Nagród Gospodarczych Województwa Łódzkiego. Wśród gości m.in.: ministrowie, rektorzy polskich uczelni, a także trener reprezentacji Polski siatkarzy, Miss Polonia i oczywiście przedsiębiorcy.

- Spotykamy się w kapitalnym momencie – chwilę po tym, jak rząd przekazał samorządom ogromne pieniądze na inwestycje w ramach Polskiego Ładu. 23 miliardy złotych w Polsce, 1,8 miliarda w samym województwie łódzkim – mówił na inaugurację marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, zachęcając do rozmów, wymiany myśli i wspólnej debaty nad przyszłością. – Chcemy na tym Forum eksponować motyw współpracy dotyczący wszystkich sfer: przedsiębiorców, naukowców, samorządowców i rządu. Doświadczenia i młodości.

Głównym miejscem obrad jest Andel`s hotel w Łodzi, ale Forum można też śledzić w internecie. Wydarzenie potrwa do piątku.

Forum stało się okazją m.in. do rozmowy na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. - To największy projekt rozwojowy ostatnich lat. Efektem będzie 90 połączeń z Łodzi do Warszawy na dobę, a pociągi dojeżdżające do stolicy w 45 minut. To zdecydowanie przyspieszy realizację projektu duopolis – mówił pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

- Forum stanowi doskonałą przestrzeń, żeby zaprezentować Łódzkie, jako miejsce warte inwestycji, zainteresowania, dobre miejsce do studiowania – zachwalał podczas konferencji otwierającej Forum wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Na nawiązanie ważnych kontaktów i nabranie doświadczenia liczą też bardzo młodzi ludzie, a ich reprezentantem na sesji inauguracyjnej był Mateusz Grochowski, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. – Myślę, że dużo będziemy się mogli tutaj dowiedzieć, ale i przekazać swojej wiedzy – mówił.

Mateusz był jednym z prelegentów sesji inauguracyjnej zatytułowanej „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki w dobie pandemii”. Profesorowie uczelni wyższych zastanawiali się nie tyle jak pandemia wpłynęła na jakość nauczania, ale co pozytywnego przynosi zdalne nauczanie i co będzie można wykorzystać w przyszłości.

Był to doskonały przykład współpracy – doświadczenia i młodości. Zagadnienia, który łączy różnorodne panele i tematy Forum.

W czwartek kolejne panele, a lekcję motywacji da trener reprezentacji Polski siatkarzy Vital Heynen.

jg/fot. Adam  Staśkiewicz