DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

piątek, 04 grudzień 2020 16:03

Europejskie Forum Gospodarcze za nami

Trzydniowe Europejskie Forum Gospodarcze - Łódzkie 2020, którego gospodarzem był Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego - zgodnie z oczekiwaniami - było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami, przedstawicielami nauki, politykami. Stało się tak, mimo że tegoroczna edycja ze względu na pandemię odbywała się w formule online. Dopisali goście i eksperci, wśród których był premier Mateusz Morawiecki.

Podczas Forum podjętych zostało wiele tematów, ale wiodącym była sytuacja przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią. Wśród panelistów byli między innymi przedstawiciele rządu, samorządowcy, rektorzy i wykładowcy wyższych uczelni, dyrektorzy i pracownicy instytucji otoczenia biznesu, szefowie dużych firm, przedsiębiorcy. Eksperci i zaproszeni goście zastanawiali się nad sytuacją na rynku pracy po pandemii, zwiększeniem inwestycji w infrastrukturę i logistykę dla poprawy sytuacji gospodarczej oraz większym wykorzystaniem internetu i możliwości, jakie daje dla utrzymania kondycji firm. Dużo uwagi poświęcone było nowym technologiom, pracom badawczym i innowacjom.

W sesji inauguracyjnej Forum zatytułowanej „Polska i Świat w czasie pandemii” gośćmi Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, byli przedstawiciele regionów europejskich, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami z walki ze skutkami pandemii. Rozmawiali m.in. na temat istoty i roli współpracy samorządów z rządem centralnym w walce ze skutkami gospodarczymi pandemii. Goście z Włoch podkreślali, że szkody dla gospodarki tego kraju są ogromne ze względu na skoncentrowanie w obrębie działalności usługowej. Wszyscy z optymizmem czekają na szczepienia przeciwko Covid-19.

Drugiego dnia po serii paneli najważniejszym wydarzeniem była Gala Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”. Podczas wydarzenia nagrodzone zostały firmy, które budują pozytywny wizerunek regionu i przyczyniają się do jego rozwoju gospodarczego. Gościem specjalnym gali był premier Mateusz Morawiecki.

- Rok 2020 wszyscy bardzo dobrze zapamiętamy jako rok walki z COVID-19, walki na polu społecznym, walki o zdrowie i życie Polaków, ale też walki na polu gospodarczym - mówił szef rządu. - Bardzo dziękuję wszystkim firmom, wszystkim podmiotom, które zaangażowały się w walkę z COVID-19 na najróżniejsze sposoby, i bezpośrednio poprzez szycie maseczek, kombinezonów, sprzętu medycznego ale także tych, które pozwoliły szybko pracownikom pracować w trybie zdalnym, zapewniają dystans, dezynfekcję, maseczki, robią wszystko, żeby przerwać ten łańcuch zakażeń. Wiem, że świat gospodarczy, świat biznesu łódzkiego jest bardzo w to zaangażowany – powiedział Prezes Rady Ministrów w specjalnym wystąpieniu.

Nagrody przyznane zostały firmom w sześciu kategoriach konkursowych: Świadomi w biznesie – Nagroda Publiczności, Debiut Roku, Lider Innowacji, Edukacja dla Biznesu, Projekt Przyszłości i Biznes na PLUS

Główną nagrodę BIZNES NA PLUS przyznawaną przez Zarząd Województwa Łódzkiego za całokształt działalności otrzymała firma IZODOM 2000 POLSKA SP. Z O.O. To rodzinna firma tworząca technologie dla energooszczędnego budownictwa.

Pozostałe firmy, które otrzymały statuetki to: w kategorii Debiut Roku - LOVISH EWELINA NIEDZIELSKA, w kategorii Edukacja dla Biznesu - VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A., w kategorii Lider Innowacji - Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, w kategorii Świadomi w Biznesie – Kultowy Browar Staropolski, w kategorii Projekt Przyszłości - BIFIX WOJCIECH PIASECKI SP.J. za projekt: Komercjalizacja wyników prac badawczo – rozwojowych w postaci innowacyjnych prozdrowotnych przekąsek owocowych wzbogacanych witaminami i minerałami

Z kolei Nagrodę Specjalną Samorządu Województwa Łódzkiego otrzymało Przedsiębiorstwo Produkcyjne Joan s.c. Firma ta w czasie pandemii przestawiła się na produkcję środków ochrony osobistej.

Podczas Gali Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS” wykład zatytułowany „Konkurs Miss Polonia, jako innowacyjna forma promocji marki” przedstawiła Miss Polonia 2019 Karolina Bielawska. Całość zakończył koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Wśród uczestników drugiego dnia forum był także wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, który mówił o społecznych aspektach biznesu. Przekazał certyfikaty dla wyjątkowych podmiotów ekonomii społecznej z regionu łódzkiego. Wyróżnienie otrzymały: Spółdzielnia Socjalna Green Service z Wieruszowa, Fundacja Rozwoju Nitka z Bełchatowa, Spółdzielnia Socjalna „Pracuj z Nami” z Rawy Mazowieckiej, Stowarzyszenie dla Osób Potrzebujących Pomocy „Razem” ze Skrzynna oraz Spółdzielnia Socjalna „Piątkowska” z Głowna.

Trzeci dzień forum odbył się pod hasłem „Łódzkie Dni Innowacji”. To spotkania z ekspertami i młodym biznesem poświęcone nowatorskim rozwiązaniom w przemyśle i usługach oraz nowoczesnym technologiom. Podczas pierwszej sesji panelowej „Innowacje – jak i po co?” prelegenci odpowiedzieli między innymi na pytania: co to znaczy być innowacyjnym? czy rynek jest gotowy na innowacje? oraz jak oszacować ryzyko innowacyjnych przedsięwzięć? W panelu otwarcia wzięli udział przedsiębiorcy, którzy korzystając z energii innowacji rozwijają biznesy z ogromnym potencjałem. W ramach ŁDI odbył się też finał I edycji „Kuźni Pomysłów” – programu wsparcia dla młodych i innowacyjnych biznesów. Do “Kuźni” wprowadził zainteresowanych dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Dawid Mazurkiewicz.

W ramach programu zorganizowanego przez SkyHub – Hub Innowacji Województwa Łódzkiego, kilkadziesiąt zespołów projektowych korzystało z mentorskiego wsparcia pomagającego przekształcić pomysł w biznes. Do finału zakwalifikowało się dziewięć firm, które swoje idee biznesowe prezentowały w czasie tzw. pitchingu czyli krótkiej prezentacji pomysłów. Najlepsze z nich wskazali jurorzy, a zarazem mentorzy projektu. Ich zdaniem najlepszy model biznesowy przedstawił EndoFund, będący innowacyjnym systemem faktoringu medycznego. Zwycięzcą pitchingu został natomiast Trainers.org, prezentujący system operacyjny łączący szkoleniowców z klientami. Przyznano również trzy wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał start-up 2teach, czyli platforma do zajęć zdalnych to nowatorskie rozwiązanie dla edukatorów, korepetytorów i nauczycieli. Kolejne z wyróżnień trafiło do 3D suport, którego zespół opracował narzędzie, łączące wirtualne spacery i zarządzanie danymi w przemyśle. Dostrzeżono również projekt Wavy – podwodny lokalizator soniczny dla nurków.

Szczegółowy opis Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2020  dostępny jest na stronie www.forum.lodzkie.pl.

DK, JG, fot. Adam Staśkiewicz

Media

Polecane

Co wiemy o szczepionkach na COVID-19?

Co wiemy o szczepionkach na COVID-19?

15-01-2021

Dziś (15 stycznia) ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID -19...

Czytaj więcej
Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z urzędów pracy. Czat z ekspertem

Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z…

15-01-2021

W poniedziałek, 18 stycznia, w godzinach 12:00-14:00 zapraszamy do udziału...

Czytaj więcej
Zaplanujmy wspólnie transport w regionie

Zaplanujmy wspólnie transport w regionie

15-01-2021

Cały transport pasażerski w regionie - siatka linii kolejowych i...

Czytaj więcej
Prawie 6 milionów złotych dla Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach

Prawie 6 milionów złotych dla Instytutu Ogrodnictwa w…

14-01-2021

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wręczył dziś, 14 stycznia, symboliczny...

Czytaj więcej
STOP kłamstwom

STOP kłamstwom

14-01-2021

W związku z nieprawdziwą, szkalującą, naruszającą dobra osobiste informacją, jaka ukazała...

Czytaj więcej
O zdrowiu i biznesie na WRDS

O zdrowiu i biznesie na WRDS

14-01-2021

Ochrona zdrowia mieszkańców oraz sytuacja przedsiębiorców z regionu łódzkiego w...

Czytaj więcej
Sprzęt diagnostyczny dla szpitala im. Biegańskiego w Łodzi

Sprzęt diagnostyczny dla szpitala im. Biegańskiego w Łodzi

12-01-2021

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Władysława Biegańskiego w Łodzi wzbogacił...

Czytaj więcej
Eksportowe Rewolucje – II edycja bezpłatnych szkoleń dla MŚP

Eksportowe Rewolucje – II edycja bezpłatnych szkoleń dla…

12-01-2021

Rusza kolejna, druga już edycja, bezpłatnych szkoleń online Eksportowe Rewolucje...

Czytaj więcej
Samorząd zwiększa dostępność bibliotek pedagogicznych

Samorząd zwiększa dostępność bibliotek pedagogicznych

08-01-2021

- Optymalizujemy prace bibliotek publicznych – mówił dziś na konferencji...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl