Dziś rocznica utworzenia Armii Krajowej

środa, 14 lutego 2024

Przy pomniku Armii Krajowej przy ul. Żeligowskiego w Łodzi oddaliśmy dziś hołd Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. 14 lutego obchodzimy 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na AK.

14 lutego 1942 r., czyli 82 lata temu, premier i Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski, w rozkazie do generała Stefana Grota Roweckiego, zniósł nazwę Związek Walki Zbrojnej dla armii podziemnej na terenie okupowanej Polski. Od tego dnia wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w kraju stali się Armią Krajową, a sam generał Grot - dowódcą najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej armii podziemnej w okupowanej przez Niemców Europie.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz województwa i miasta, służb mundurowych oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń, a także porucznik Edmund Starzyński pseudonim “Dąb”.

- Przez to, że spotykamy się każdego roku 14 lutego, przez to, że pamiętamy, idee i walka zaszczepiona w Polakach przez żołnierzy Armii Krajowej są żywe do dziś – mówił Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

W szeregach AK służyło 380 tys. żołnierzy i ochotników. Armia Krajowa była kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej, formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939. Jej utworzenie znacząco podniosło rangę sił zbrojnych w kraju, a w czasie II wojny światowej było największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem. AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 r.

Organizatorem uroczystości przy pomniku Armii Krajowej był łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

 

fot. Adam Staśkiewicz