DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

wtorek, 16 czerwiec 2020 13:16

Dotacja na zmianę branży

90 milionów złotych trafi do przedsiębiorców z województwa łódzkiego. Z pieniędzy unijnych będą mogli skorzystać ci, którzy zostali zmuszeni do zmiany profilu działalności na skutek epidemii COVID-19. Na ten temat we wtorek (16 czerwca) na konferencji prasowej mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Konkurs ogłosił Zarząd Województwa Łódzkiego. Jest on skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Jedna firma może otrzymać maksymalnie milion złotych.

- Chcemy aby te środki zostały przeznaczone na przebranżowienie – podkreślił marszałek Grzegorz Schreiber. - Przedsiębiorcy, którzy uznają, że warto zainwestować w swoją firmę po to, żeby ją wzmocnić poprzez innowacyjność, unowocześnienie i zmianę profilu działania, będą mogli przeznaczyć pieniądze na zakup maszyn, oprogramowania, czy na wynagrodzenie dla pracowników. Zależy nam na tym, żeby były to projekty otwarte na innowacyjność. Robimy to wszystko po to, żeby utrzymać miejsca pracy. To jest nasz priorytet – dodał marszałek Schreiber.

Przedsiębiorcy zainteresowani dofinansowaniem mogą składać wnioski od dziś. Maksymalny poziom dofinansowania wyniesie 85 procent wartości projektu. Co ważne, realizacja zadania powinna przyczynić się do utrzymania miejsc pracy w danej firmie. Centrum Obsługi Przedsiębiorcy czeka na wnioski do 12 lipca.

Szczegóły dotyczące aplikowania o pieniądze wyjaśniał na konferencji Łukasz Stajuda, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. - W składanym wniosku przedsiębiorca musi opisać projekt, który chce zrealizować. Naszą intencją jest stworzenie dodatkowej możliwości, dodatkowego przychodu dla przedsiębiorcy. Staraliśmy się uprościć możliwość o aplikowania o środki finansowe – mówił dyrektor COP.

Przed konferencją prasową odbyła się wideokonferencja marszałka Grzegorza Schreibera z przedsiębiorcami województwa łódzkiego.

- Przedsiębiorcy bardzo pozytywnie odbierają nasze poprzednie ruchy wspomagające działalność gospodarczą w województwie łódzkim - poinformował po spotkaniu marszałek i przypomniał, że uproszczone pożyczki na 60 mln zł, uruchomione wspólnie z BGK, są w tej chwili dystrybuowane są poprzez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego.

Przypomnijmy, że jest to kolejna inicjatywa samorządu województwa łódzkiego skierowana do przedsiębiorców mająca na celu zapobieganie negatywnym skutkom COVID-19. Dotąd były to m.in.:

- na wniosek Marszałka Województwa Łódzkiego do mikroprzedsiębiorców z regionu trafia 909 mln zł za pośrednictwem Wojewódzkiego i Powiatowych Urzędów Pracy. Pieniądze są przeznaczone przede wszystkim na mikropożyczki, ale też na dofinansowanie kosztów działalności gospodarczej dla przedsiębiorców poszkodowanych prze COVID-19. W puli jest 51 milionów pochodzących z EFS;

- zwiększenie alokacji w konkursie na innowacje dla małych i średnich przedsiębiorców z 34 mln do 100 mln zł;

- preferencyjne pożyczki dedykowane mikro, małym i średnim przedsiębiorcom udzielane przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego. Do podziału jest 58 mln 823 tys. zł, z czego 8 mln 823 tys. zł to wkład własny ŁARR. Pozostała kwota pochodzi z Banku Gospodarstwa Krajowego;

- dotacje lub pomoc zwrotna na finansowanie kapitału obrotowego. Wsparcie w porozumieniu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Rozwoju, gdzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie nawet 60 mln zł;

- wydłużenie czasu na spłatę pożyczek oraz umożliwienie negocjacji obniżenia oprocentowania pożyczek dla przedsiębiorców, którzy skorzystali z pożyczek JEREMIE i JEREMIE 2, a w związku z pandemią mają problem z ich spłatą;

- uruchomienie strony informacyjnej biznes.lodzkie.pl/koronawirus, której celem jest dostarczanie informacji o koronawirusie oraz rozwiązaniach instytucjonalnych skierowanych do przedsiębiorców;

- utworzenie na facebooku grupy Łódzkie walczy z Covid-19, która kojarzy ze sobą firmy posiadające materiały do wytwarzania maseczek, kombinezonów ochronnych z ludźmi, którzy mają moce, aby je wyprodukować i przekazać szpitalom.

Do mikro i małych firm z regionu kierowane były także zamówienia na uszycie miliona maseczek oraz kombinezonów i innych środków ochrony indywidualnej.

bg, jg./ zdjęcia: Adam Staśkiewicz, Sebastian Sołtyszewski 

Poniżej film z konferencji prasowej:

https://www.facebook.com/urzadmarszalkowski/videos/300760197756968/

 

Polecane

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

04-08-2020

Przedsiębiorców z branży turystycznej oraz osoby zainteresowane skorzystaniem z bonu...

Czytaj więcej
Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

Gryzelda ,,ZELA'' Studzińska o Powstaniu

01-08-2020

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Trwało ponad dwa miesiące...

Czytaj więcej
Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2020

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie...

Czytaj więcej
Konwent marszałków województw

Konwent marszałków województw

31-07-2020

W Lubniewicach (Lubuskie) trwa Konwent Marszałków Województw RP. Samorząd województwa...

Czytaj więcej
Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

Koniec remontu w szpitalu wojewódzkim w Bełchatowie

30-07-2020

Po blisko dwóch latach zakończył się remont bloków operacyjnych oraz...

Czytaj więcej
Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

Powstaje Młodzieżowa Rada Ekologiczna

29-07-2020

Minister Środowiska przy współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka RP i...

Czytaj więcej
Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

Za nami inauguracja kolejnej edycji ,,Kolorów Polski”

27-07-2020

21. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej zainaugurowana została w niedzielę...

Czytaj więcej
Ponad 80 mln zł na projekty edukacyjne

Ponad 80 mln zł na projekty edukacyjne

24-07-2020

Do końca wakacji ma zostać podpisana większość umów z beneficjentami...

Czytaj więcej
Dodatkowe 9,5 miliona złotych na wsparcie dla obszarów wiejskich w Łódzkiem

Dodatkowe 9,5 miliona złotych na wsparcie dla obszarów…

23-07-2020

Samorząd województwa łódzkiego pozyskał dodatkowe pieniądze na wsparcie obszarów wiejskich...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl