DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Debata o wyludnianiu się Łódzkiego

07.06.2019

W Urzędzie Marszałkowskim debatowano jak powstrzymać wyludnianie się regionu łódzkiego. Gospodarzem spotkania zatytułowanego „Najlepsze praktyki w ramach planu działania na rzecz kontroli wyludniania się" z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich, administracji i sektora pozarządowego z ośmiu krajów: Łotwy, Litwy, Polska, Niemiec, Rumunii, Włoch, Danii i Hiszpanii, było Województwo Łódzkie.

Uczestnicy projektu pn. „Wyzwania centrów regionalnych: przeciwdziałanie depopulacji, rozwój dobrych praktyk" (DeCoDe) zapoznali się z sytuacją wyludniania regionu łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem zmian zilustrowanych danymi statystycznymi dotyczącymi migracji i gospodarki regionalnej. Wybrane polskie przykłady zaprezentowali przedstawiciele Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Były to: uniwersalne projektowanie przestrzeni publicznych i udogodnień ułatwiających dostęp do nich osobom z niepełnosprawnościami, Program Karta Seniora Województwa Łódzkiego, Regionalny Program Karta Dużej Rodziny oraz Regionalny Punkt Diagnostyki i Terapii FASD w Łodzi. Przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaprezentował Regionalne Centra Usług Środowiskowych w województwie łódzkim, realizowane z pomocą funduszy europejskich.

Kolejnym punktem programu IV Międzynarodowego Wydarzenia Partnerskiego były dwie wizyty studyjne: w preadopcyjnym ośrodku TULI LULI oraz w Łódzkim Domu Kultury.

Podczas sesji tematycznej poświęconej wymianie doświadczeń pomiędzy partnerami, odbyła się m.in. debata na temat struktury Planu Działania na Rzecz Kontroli Wyludnienia. Sesji przewodniczył zespół badaczy Katedry Geografii Regionalnej i Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Partnerzy zgodzili się wypracować wspólne porozumienie i określenie najlepszych praktyk.

Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni do Łódzkiego Domu Kultury, jednej z najstarszych instytucji kultury województwa łódzkiego, działającej od 1953 roku. ŁDK jako instytucja regionalna współorganizuje wiele przedsięwzięć kulturalnych w gminach i powiatach oraz szkoleń dla przedstawicieli instytucji kulturalnych i samorządowych z terenu województwa łódzkiego. ŁDK to miejsce gdzie działają kluby i stowarzyszenia (w tym Uniwersytet Trzeciego Wieku), grupy muzyczne i teatralne oraz kursy (taniec, joga, rysunek i malarstwo), centrum filmowe z Kinem i 5 galerii. Przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku podzielili się swoimi doświadczeniami z partnerami projektu. Pracownicy ŁDK zaprezentowali również swoje działania skierowane do osób starszych z regionu oraz coroczny projekt "Przystanek 60+".

Następne spotkanie partnerów projektu planowane jest w Daugavpils na Łotwie w listopadzie 2019 roku. Projekt jest finansowany w ramach programu Unii Europejskiej "Europa dla obywateli".

(eg)

 

Polecane

Rekonstrukcja historyczna ze wsparciem PROW

17-06-2019

W poniedziałek (17 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim Andrzej Górczyński, członek...

Czytaj więcej

Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji demokratycznej.

14-06-2019

Odznaczenia otrzymało pięćdziesięcioro działaczek i działaczy opozycji demokratycznej z czasów...

Czytaj więcej

Solaris Urbino dla Pabianiczan

14-06-2019

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego wziął dziś (14 czerwca) udział...

Czytaj więcej

Łódzkie dla Aktywnych Seniorów – podsumowanie projektu

14-06-2019

W piątek, 14 czerwca na terenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego im...

Czytaj więcej

Dofinansowanie policyjnego laboratorium

13-06-2019

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, podpisał umowę na dofinansowanie laboratorium...

Czytaj więcej

32. rocznica wizyty Jana Pawła II w Łodzi

13-06-2019

W 32. rocznicę przyjazdu Św. Jana Pawła II do Łodzi...

Czytaj więcej

Wykluczenie społeczne młodych

13-06-2019

Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego odpowiedzialny m.in. za politykę...

Czytaj więcej

Dodatkowe pieniądze dla Lokalnych Grup Działania

12-06-2019

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber przekazał umowy na dodatkowe pieniądze...

Czytaj więcej

Jak egzekwować uchwałę antysmogową

12-06-2019

Policjanci i strażnicy miejscy z Łódzkiego szkolili się we wtorek...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl