Boże Ciało w Spycimierzu

czwartek, 16 czerwca 2022

Barwne, ułożone w przepiękne kolorowe kompozycje, kwieciste dywany - tradycyjnie w święto Bożego Ciała mogliśmy podziwiać w Spycimierzu pod Uniejowem. Każdego roku tego właśnie dnia miejscowość odwiedzają tysiące osób z całej Polski. Była to pierwsza uroczystość, od czasu kiedy spycimierska tradycja układania dywanów kwietnych została wpisana na światową listę UNESCO.

Boże Ciało jest uroczyście świętowane w Spycimierzu już od ponad dwustu lat. Co roku ta mała miejscowość położona w powiecie poddębickim przyciąga turystów i pielgrzymów z całego kraju. Każdy chce podziwiać przepięknie kwieciste dywany stworzone żmudną artystyczną pracą przez okolicznych mieszkańców.

- To jest bardzo dużo pracy. Kwiaty zaczęliśmy zbierać już od poniedziałku, zbieramy na łąkach i w ogródkach, ludzie chętnie też dają nam kwiaty, więc mamy ich naprawdę dużo. Boże Ciało jest świętem ruchomym, więc kwiaty są rożne, jednego roku takie, drugiego inne. W tym roku mamy dużo róż, jaśminów i maków. Kompozycje układane są też z farbowanych trocin i kawy – wyjaśnia Wioletta Wróblewska z okolicznej miejscowości z Człopy.

Pod koniec ubiegłego roku dywany kwiatowe ze Spycimierza zostały wpisane na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

- Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, bo słychać o nas w całej Europie. Nasza ciężka praca została doceniona - mówi Jadwiga Architekt, która układa dywany kwietne w Spycimierzu już od wielu lat.

- Ze względu na tę tradycję przyjeżdżam tutaj z całą rodziną od wielu lat. To tradycja niespotykana w Europie i mam nadzieję, że będzie kontynuowana, bo pięknie to wygląda. Coraz więcej ludzi odwiedza to miejsce. Dywany kwietne ze Spycimierza zostały wpisane na listę UNESCO. To powód do dumy i doskonała promocja całej okolicy – powiedział Marcin Wągiel z Turku.

W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodziliśmy 16 czerwca. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego.

- Dziś idąc tymi dywanami kwietnymi musimy zastanowić się też, jaką drogą zmierzamy, by zbliżyć się do Boga. Tak wiele zależy od nas właśnie w tym zbliżeniu się do Boga – mówił w czasie kazania ks. Krzysztof Wętkowski.

Następnie po mszy, po dywanach kwietnych tradycyjnie przeszła procesja eucharystyczna. Malownicza trasa procesji usypywana jest z przeróżnych płatków kwiatów, ziół oraz piasku i rozmaitych ozdób. W procesji eucharystycznej uczestniczyli też goście z Włoch, którzy zaprezentowali kwiatowe krucyfiksy.

W uroczystości w czwartek, 16 czerwca wzięli udział między innymi: poseł Piotr Polak, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, starosta powiatu poddębickiego Małgorzata Komajda oraz burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

W tym roku uroczystą oprawę święta Bożego Ciała w Spycimierzu wzbogaciły koncerty muzyków z Finlandii. W kościele można też było podziwiać krakowskie szopki, które są pierwszą polską tradycją wpisaną na światową listę UNESCO.

DK, fot. Piotr Wajman

Media