Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Betlejemskie Światło Pokoju dla mieszkańców Łódzkiego

wtorek, 21 grudnia 2021

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku odebrali Betlejemskie Światło Pokoju. Do Urzędu Marszałkowskiego przybyli z nim harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP.

- W imieniu wszystkich zuchów, harcerzy i instruktorów przynośmy to światło do państwa, chcąc podzielić się wspaniałą ideą, dla której ludzie na całym świecie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać gniew i złość – mówiła harcmistrz Natalia Patorska-Grzelewska, komendant Chorągwi Łódzkiej ZHP.

Jak dodała, tegoroczne Światło jest przekazywane pod hasłem „Światło Nadziei”: - Chcemy dać ludziom nadzieję na koniec pandemii, na lepszy nowy rok. Chcielibyśmy, żeby to światło zapłonęło na wszystkich wigilijnych stołach. Proszę dzielić się tą ideą i przekazywać Światło dalej, dając nadzieję innym.

- Bardzo dziękuję za to, że jesteście, że pamiętacie o tej pięknej tradycji. Bo to przypomnienie Światła Chrystusa, a Chrystus to nadzieja – mówił marszałek Grzegorz Schreiber. - To wielka sprawa, że byli państwo z nami w trudnych momentach i wspólnie, ramię w ramię, walczyliśmy z pandemią, pomagając ludziom. Przy tym świetle z Groty Betlejemskiej z nadzieją patrzymy na jutro. Serdeczne Bóg zapłać.

- To Światło, podobnie jak narodziny Boga Żywego, łączy wszystkich ludzi. Przy nim pamiętamy tylko o rzeczach dobrych. Bardzo za to dziękuję - powiedziała Iwona Koperska.

Betlejemskie Światło Pokoju to symboliczny ogień zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Łódzcy harcerze przywieźli je najpierw do stolicy województwa, skąd zawita ono do innych części regionu.

Po raz pierwszy Światło zapłonęło w 1986 roku w austriackim Linz. Polscy harcerze przejmują ogień od skautów słowackich i przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.