650-letnie Opoczno

piątek, 15 maja 2015
Opoczno hucznie obchodzi 650. rocznicę nadania praw miejskich na prawie magdeburskim. Jednym z punktów jubileuszowych była uroczysta sesja rady miejskiej z udziałem m.in. wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza, marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia i przewodniczącego Sejmiku Marka Mazura. Radni i goście uroczystości wzięli udział w barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami miasta.
 
Sesja w Miejskim Domu Kultury miała bardzo uroczysty charakter. W jej trakcie zaprezentowana została m.in. animacja przedstawiająca początki grodu, który otrzymał prawa miejskie od króla Kazimierza Wielkiego.
 
Po posiedzeniu radni i goście przeszli w korowodzie, któremu koloryt nadali poprzebierani uczniowie opoczyńskich szkół. Przeszli oni pod zamek, gdzie burmistrz Opoczna Rafał Kądziela otrzymał klucz do bram miasta od samego Kazimierza Wielkiego. Król występował w Opocznie w towarzystwie Esterki – jego legendarnej towarzyszki.
 
Uroczystości jubileuszowe trwają w Opocznie od poniedziałku. Wpisują się w nie wydarzenia kulturalne, żywe lekcje historii, walki rycerskie, zawody w różnych dyscyplinach sportu. „Tydzień Kazimierzowski”, który jest kulminacyjnym punktem obchodów urodzin miasta zakończy w niedzielę koncert artysty Piwnicy pod Baranami - Piotra „Kuby” Kubowicza w kolegiacie św. Bartłomieja. Jednak wydarzenia jubileuszowe będą odbywać się w Opocznie do jesieni.
jg