Świat wyczarowany z drewna

czwartek, 6 czerwca 2024

Pochodzą z różnych zakątków regionu. Ich inspiracją jest kultura ludowa, folklor, otaczający świat. Rzeźbiarze ludowi - twórcy, którzy przekazują tradycję zapisując ją w drewnie – spotkali się z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem.

Pretekstem do spotkania w starostwie powiatowym w Łowiczu było wydawnictwo samorządu województwa łódzkiego „Z drewna wyczarowane. Rzeźby typu ludowego województwa łódzkiego”. Marszałek przekazał artystom przepiękny album prezentujący prace rzeźbiarzy ludowych z regionu z krótkimi notkami o nich.

W publikacji znalazło się miejsce dla kilkudziesięciu twórców z całego województwa. Zostali podzieleni na podregiony kulturowe. Środowe (5.06) spotkanie zgromadziło pięcioro rzeźbiarzy z okolic Łowicza.

- Tata rzeźbił i przekazał mi tę pasję, choć pierwszą pracę wykonałam dopiero po jego śmierci – opowiada Elżbieta Świderek, córka rzeźbiarza Mieczysława Żeglińskiego.

- Ubieram się po łowicku i takie też są moje prace. Nawiązują stylem i charakterem do kultury łowickiej – mówi Pani Agnieszka Głuszek-Nowicka.

Wśród gości był też Wojciech Brzozowski, który razem z żoną prowadzi Muzeum Ludowe w Sromowie. W czterech pawilonach znajdują się tam własnoręcznie wykonane lipowe rzeźby, kolorowe wycinanki, pająki, obrazy oraz hafty. Większość z 600 figurek jest ruchomych i prezentują sceny z życia łowickiej wsi, ale są też znani sportowcy: Adam Małysz, Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk czy Zbigniew Bródka.

jg/fot. Sebastian Sołtyszewski