Święto Konstytucji 3 Maja

wtorek, 3 maja 2022

231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucji dobrze rozumianej wolności i równości. Wojewódzkie obchody jubileuszowe jej uchwalenia odbyły się w archikatedrze łódzkiej i na pl. Jana Pawła II.

- Jej skuteczność nie była doraźna – mówił podczas mszy za Ojczyznę abp metropolita łódzki Grzegorz Ryś. - Ale ma szansę dalej w nas pracować.

- Idee mają konsekwencje – dodał podczas wojewódzkich obchodów 3-majowych wojewoda Tobiasz Bocheński. – Prywata, egoizm, krótkowzroczność, konformizm, politykierstwo. Miłość własna w miejsce miłości ojczyzny. Wszystkie te przywary popychały rzeczpospolitą ku zależności od obcych dworów. Ku obsługiwaniu interesów cudzych, a nie własnych.

Dlaczego jesteśmy dumni z tej konstytucji, choć obowiązywała tylko rok? – pytał abp Ryś. - Jesteśmy dumni z tego myślenia, z tego wartościowania, które jest w niej zapisane. Jesteśmy dumni z jej ducha. Nie odnosimy się do niej wprost, jako do litery, ale jej myślenie, jej rozumienie rzeczywistości. To jest przedmiot naszej dumy.

Przed i po mszy świętej złożone zostały wieńce, kwiaty i znicze przed pomnikami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, Jana Pawła II i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Była defilada, apel pamięci i salwa honorowa w wykonaniu 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. W defiladzie żołnierzom towarzyszyli strażacy PSP, a rytm wygrywała orkiestra dęta łódzkiego MPK.

jg/fot. Sebastian Sołtyszewski