Łodzianie coraz chętniej podróżują po mieście pociągami

poniedziałek, 16 kwietnia 2018
W kwietniu minął rok od wprowadzenia wzajemnego honorowania biletów Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi (MPK Łódź) i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dzięki temu mieszkańcy miasta mogą korzystać z pociągów, tak samo jak z tramwaju, czy autobusu. Jak szacuje ŁKA – 24% pasażerów poruszających się po Łodzi pociągami spółki wykorzystuje do tego celu łódzkie bilety. Kolej stała się częścią systemu komunikacji miejskiej!

W 2017 roku z łódzkich przystanków kolejowych skorzystało nawet 185% więcej pasażerów ŁKA, niż w 2016 roku przed wprowadzeniem honorowania. Tak było w przypadku Łodzi Pabianickiej. Pasażerowie bardzo chętnie korzystali również z przystanków Łódź Dąbrowa, Łódź Chojny, Łódź Andrzejów i Łódź Widzew.
- To są spektakularne wzrosty – mówi  Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Cieszymy się, bo świadczy to o uzupełnianiu się naszych ofert i wychodzeniu naprzeciw potrzebom pasażerów. Z naszych wyliczeń wynika, że już całkiem niedługo przewieziemy ŁKĄ 10 milionowego pasażera.
- Pasażerowie doceniają także czas przejazdu - dodał Janusz Malinowski, prezes ŁKA. - Do Zgierza czy Pabianic jest on bezkonkurencyjny, do 20 minut. Z kolei integracja biletowa to także nasza wartość dodana, a planowany rozwój i modernizacja przystanków jeszcze bardziej uatrakcyjni naszą ofertę.
- Następnym etapem integracji mogą być wspólne tabliczki przystankowe, czy jeszcze lepsza koordynacja rozkładów jazdy. Będziemy dalej popularyzować kolej, aby stała się takim środkiem transportu dla łodzian, jak tramwaj czy autobus – stwierdził Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.
W ramach wspólnego honorowania w granicach miasta Łodzi można podróżować pociągami ŁKA na podstawie biletów jednorazowych czy okresowych Lokalnego Transportu Zbiorowego (MPK Łódź). Obowiązują wszystkie ulgi i uprawnienia do bezpłatnych przejazdów m.in. dla osób powyżej 75 roku życia. W pociągach ŁKA zainstalowane zostały kasowniki.
Z kolej pasażerowie posiadający bilet strefowy ŁKA mogą podróżować tramwajami i autobusami MPK Łódź. Bilet ten obowiązuje w granicach Łodzi, jak również w Zgierzu i Pabianicach. Ceny biletów strefowych są analogiczne do biletów MPK Łódź i ważne 20, 40 czy 60 minut. Oferta uwzględnia również bilety okresowe miesięczne i kwartalne.
Nowością jest wprowadzenie honorowania w łódzkiej komunikacji miejskiej Wspólnego Biletu Samorządowego. To oferta obejmująca dotychczas przewoźników kolejowych: Łódzką Kolej Aglomeracyjną, Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Wielkopolskie, Arriva, Warszawską Kolej Dojazdową. Bilet jest ważny dobę, kosztuje 38 złotych i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami wskazanych przewoźników. Od 30 marca WBS jest honorowany także w lokalnym transporcie zbiorowym w Łodzi w graniach miasta.
W 2017 roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna przewiozła 3 854 074 pasażerów, o 53% więcej niż w roku 2016. Spółka sukcesywnie zwiększa liczbę uruchamianych połączeń. W 2018 roku dziennie ŁKA ma uruchamiać średnio 134 połączenia. Prognozowana liczba pasażerów ma wynieść w obecnym roku 4 508 000 osób.
mk