Łódź znowu chce EXPO

poniedziałek, 19 lutego 2018
Łódź chce wykorzystać pozycję, jaką wypracowała sobie walcząc o małe Expo 2022 i startuje w kolejnym konkursie na organizację imprezy podobnej rangi. To tzw. „zielone” EXPO czyli wystawa EXPO Horticultural. Gospodarza edycji na rok 2024 poznamy jeszcze w marcu. Województwo Łódzkie wspiera miasto w tej inicjatywie.
 
Wystawę organizuje International Association of Horticultural Producers (AIPH) - międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją producentów ogrodniczych i organizująca międzynarodowe festiwale i wystawy florystyczne. Łódź aspirując do wystawy chce wykorzystać dorobek EXPO 2022, czyli promocji rewitalizacji i chce położyć nacisk na zieloną rewitalizację. Miasto chce, by na Zielone Expo 2024 powstał główny park dla centrum Łodzi w wyniku rewaloryzacji i rozbudowy Parków 3-go Maja i Baden-Powella o tereny nieuporządkowane na południe od tych parków, a także na północ od ulicy Małachowskiego. Łącznie po wystawie miałby pozostać nowoczesny, ciekawy park miejski o powierzchni przeszło 70 ha. Łódź planuje, żeby wystawa odbyła się także w innych łódzkich parkach, dla których ma być zrealizowany program rewaloryzacji, wzorem Parku Źródliska. Powstaną w nich ogrody tematyczne i pawilony ogrodowe, które będą służyć łodzianom jako kawiarnie, restauracje lub inne przestrzenie publiczne.
 
Kandydaturę Łodzi do organizacji wystawy ogłosiła prezydent miasta Hanna Zdanowska w towarzystwie m.in. marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia oraz rektorów łódzkich uczelni publicznych: Sławomira Wiaka (Politechnika), Radzisława Kordka (Uniwersytet Medyczny) i Antoniego Różalskiego (Uniwersytet Łódzki)
 
Województwo Łódzkie wystosowało list popierający dla organizacji wystawy w województwie łódzkim. Marszałek Witold Stępień na konferencji prasowej, na której poinformowano o kandydaturze Łodzi do organizacji imprezy, podkreślał, że wsparcie kandydatury Łodzi przez region może wynikać m.in. z:
- atrakcyjności środowiska naturalnego w regionie;
- zaangażowania Łódzkiego w budowanie Bioregionu;
- inwestycje w transport niskoemisyjny (ŁKA);
- polityki senioralnej.
Marszałek przypomniał przy tej okazji, że na terenie województwa łódzkiego funkcjonuje 7 parków krajobrazowych, Łódzkie jest liderem w budowaniu powiązań biogospodarczych w kraju, a na terenie województwa działają m.in.: jedno z największych i najciekawszych w Polsce ogrodów typu arboretum oraz cieszący się znakomitą sławą na całym świecie Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.
- Łódź jest w znakomitym momencie, żeby zorganizować takie wydarzenie. Jako region w pełni popieramy decyzję ubiegania się ściągnięcie tego wydarzenia do nas – mówi marszałek.
jg