Sportowy duet roku

poniedziałek, 3 marca 2014
Zbigniew Bródka i Jerzy Janowicz zostali zwycięzcami 43. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Roku Województwa Łódzkiego w 2013 roku. Po raz pierwszy w historii konkursu organizowanego przez Dziennik Łódzki pierwsze miejsce zajęło dwóch zawodników.
 
W głosowaniu kibiców obaj sportowcy zebrali niemal równą ilość głosów. Dlatego, chcąc docenić sukcesy obu, komisja Plebiscytu postanowiła wyróżnić obydwu zawodników: - Dzieliło ich mniej, niż „jedna Bródka” czasu. Różnica była minimalna. Tak minimalna, że uznaliśmy, iż skrzywdzilibyśmy tego, który musiałby być drugi. Dlatego mamy w tym roku dwóch sportowców roku – uzasadniał wyniki prowadzący galę Paweł Hochstim z działu sportowego „Dziennika Łódzkiego”.
 
Zbigniew Bródka z UKS Błyskawica Domaniewice jest jedynym łyżwiarzem szybkim, który w ostatnim roku oparł się dominacji holenderskich panczenistów. Już w zeszłym roku jako jedyny łyżwiarz spoza Kraju Tulipanów wygrał klasyfikację Pucharu Świata, zwyciężając na dystansie 1500 m, a teraz w niesamowity sposób wyrwał im złoty medal podczas igrzysk olimpijskich w Soczi. Zdobył też brązowy medal igrzysk w wyścigu drużynowym.
 
Jerzy Janowicz natomiast jest 19. zawodnikiem światowego rankingu tenisistów ATP, reprezentował Polskę w Pucharze Davisa. W 2013 roku potwierdził, że awans do finału turnieju w Paryżu nie był wyjątkiem. Doszedł do półfinału słynnego turnieju na kortach Wimbledonu, czym wprowadził męski polski tenis na światowy szczyt. Reprezentuje Miejski Klub Tenisowy w Łodzi.
 
Nagrodę obu zwycięzcom wręczył minister sportu i turystyki Andrzej Biernat.
 
Patron Plebiscytu, Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego tak skomentował wyniki: - Nie wiem, czy to jest trwała tendencja, ale mam takie spostrzeżenie, że o ile kilka lat temu prym nadawali przedstawiciele gier zespołowych, to teraz zdecydowaną czołówkę najpopularniejszych sportowców stanowią przedstawiciele spotów indywidualnych. Mamy w regionie jednego z najlepszych na świecie tenisistów, pływaczkę, lekkoatletę, no i w pięknym stylu dołączył do tego grona łyżwiarz szybki. Wszystkim sportowcom, ich trenerom oraz osobom związanym ze sportem życzę obfitego w sukcesy 2014 roku.
 
Kolejne miejsca w Plebiscycie zajęli:
3. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, pływaczka AZS UŁ PŁ Łódź, która w minionym roku ustanowiła aż dziewięć rekordów Polski;
4. Jacek Zatorski, libero PGE Skry Bełchatów;
5. Jakub Jamróg, żużlowiec Orła Łódź;
6. Sylwia Pycia, kapitan siatkarskiej drużyny Beef Master Budowlani Łódź;
7. Adam Kszczot, 800-metrowiec Rudzkiego Klubu Sportowego;
8. Grzegorz Fijałek, siatkarz plażowy UKS SMS Łódź;
9. Witold Ziobem, piłkarz drużyny Grembacha Łódź, mistrza Polski w beachsoccerze;
10. Bartłomiej Szczepaniak, koszykarz Księżaka Łowicz;
11. Piotr Michalski, piłkarz wodny ŁSTW;
12. Marta Rózga, judoczka Gwardii Łódź;
13. Eduards Visnjakovs, piłkarz Widzewa Łódź;
14. Agnieszka Nagay, strzelczyni WKS Orzeł Łódź;
15. Aleksander Beta, judoka Gwardii Łódź.
 
Trenerem Roku został Wiesław Kmiecik, trener polskich panczenistów, który namówił Zbigniewa Bródkę na przekwalifikowanie się z short tracku na tor długi. Miano Talentu Roku zyskał Łukasz Żurawski, rugbysta Master Pharm Budowlanych Łódź.
 
Przyznano także dwie nagrody specjalne. Tytuł honorowego sportowca Łodzi otrzymał 82-letni maratończyk Jan Morawiec. W życiu przebiegł około 120 maratonów, a każdego miesiąca pokonuje prawie ćwierć tysiąca kilometrów. W zeszłym roku w Brazylii został mistrzem świata weteranów powyżej 80. roku życia.
 
Wyróżnienie specjalne dostali także Aleksandra i Bartosz Olejarczykowie. Małżeństwo, które odnosi sukcesy pracując razem w sporcie. Ona jest zawodniczką, on – jej trenerem.
 
Z władz samorządowych w uroczystości udział wzięli także Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi, Joanna Kopcińska, przewodnicząca Rady Miejskiej Miasta Łodzi.
(al)