Leksykon o łódzkich olimpijczykach

środa, 21 czerwca 2017
Kibice z Łodzi i regionu doczekali książki, zawierającej biogramy wszystkich sportowców z województwa łódzkiego, którzy wzięli udział w Igrzyskach Olimpijskich. Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi wydała leksykon „Olimpijczycy Łodzi i regionu. Paryż 1924 – Rio 2016”.
 
- Wybitne osiągnięcia polskich sportowców nie powinny iść w zapomnienie. Są częścią naszej historii i możemy być z nich dumni – powiedział na wstępie prezes Rady Mieczysław Nowicki, dwukrotny medalista olimpijski w kolarstwie.
 
W leksykonie uwzględnione zostały sylwetki zawodników, którzy startowali na igrzyskach, a w swoim życiorysie mają związki z Łodzią i regionem, tzn. urodzili się na terenie województwa, mieszkali tu, uczyli się, reprezentowali barwy tutejszych klubów, byli trenerami. Znalazło się też miejsce dla trenerów, którzy olimpijczyków wychowywali i opiekowali się nimi podczas igrzysk oraz lekarzy, sędziów i dziennikarzy sportowych. Książkę ubarwiają ciekawostki, anegdoty i fragmenty wywiadów ze sportowcami. Dodatkowo zamieszczone zostały statystyki, prezentujące zawodników w podziale na dyscypliny, igrzyska, w których startowali, czy kluby, które reprezentowali.
 
- Nie jest to jednak książka z samymi wynikami, datami i biogramami. Chcieliśmy, żeby miała tożsamość. Dlatego zamieściliśmy wiele fragmentów wywiadów z mistrzami sportu – powiedział Marek Kondraciuk, jeden z autorów publikacji. Drugim jest Marek Łopiński.
 
- To bardzo skrupulatnie przygotowana pozycja o sporcie na najwyższym poziomie – chwalił wydawnictwo Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Przygotowali ją pasjonaci i profesjonaliści, znawcy sportu Łodzi i regionu łódzkiego. Jest to wspaniały materiał upamiętniający ludzi sportu,  tych, których podziwialiśmy na największych arenach,  tych którzy pomagali gwiazdom osiągać najwyższe cele, i tych, którzy informując nas o sukcesach, pozwalali nam cieszyć się z tych osiągnięć.
 
Leksykon jest pierwszym tego typu wydawnictwem, tak kompleksowo i encyklopedycznie prezentującym dzieje łódzkiego ruchu olimpijskiego. Wydawcą leksykonu jest Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi, a ukazał się pod redakcją Tomasza Rosseta. Książa ukazała się w nakładzie 3 tysięcy egzemplarzy.
 
Wydawnictwo objęły patronatem Polski Komitet Olimpijski i Towarzystwo Olimpijczyków Polskich, a partnerami strategicznymi są Totalizator Sportowy, Województwo Łódzkie i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Skład i druk wykonano w Zakładzie Wielobranżowym „Poligrafia” w Łowiczu.
(al)