Porozmawiajmy o Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa Mazowiecka – Biała Rawska!

wtorek, 23 maja 2023

baner

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych.

Województwo Łódzkie zaprasza na konsultacje w ramach analizy pn.: „Identyfikacja kluczowego kierunku rozwoju Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała” realizowanej przez firmę Multiconsult Polska Sp. z o.o.

Celem przedsięwzięcia jest przeanalizowanie możliwych kierunków rozwoju kolei wąskotorowej, w tym ocena zasadności uruchomienia regularnych przewozów pasażerskich na trasie Rogów – Rawa Mazowiecka – Biała Rawska.

Poszukujemy odpowiedzi na pytanie, czy kolej wąskotorowa powinna zostać, jak dotychczas, atrakcją turystyczną? Czy może ma ona jednak potencjał do tego, żeby stać się ważnym i konkurencyjnym środkiem transportu służącym osobom mieszkającym w pobliżu kolejki do realizowania ich codziennych podróży, na przykład do pracy lub do szkoły.

Opracowanie eksperckie będzie zawierć analizę stanu istniejącego, analizy społeczno-gospodarcze, analizy techniczne oraz analizy finansowo-ekonomiczne zwieńczone rekomendacją wariantu skierowanego do dalszych analiz studialnych.

W ramach opracowania zostały zdefiniowane 3 główne warianty inwestycyjne: „turystyczny”, „dowozowy wolny” i „dowozowy szybki”. Każdy z wariantów przewiduje rewitalizację linii na całym odcinku od Rogowa do Białej Rawskiej.

Poniżej znajdziecie Państwo linki do map prezentujących dokładny przebieg linii kolejowej.

Wariant 1: odcinek Rogów – Zawady
Wariant 1: odcinek Zawady – Biała Rawska

Wariant 2: odcinek Rogów – Zawady
Wariant 2: odcinek Zawady – Biała Rawska

Wariant 3: odcinek Rogów – Zawady
Wariant 3: odcinek Zawady – Biała Rawska

Ważnym elementem analiz będzie też zebranie opinii mieszkańców. Dotychczas przeprowadzono już badania mobilności, które pokazało, w jaki sposób na co dzień przemieszczają się mieszkańcy gmin przez obszar których przebiega kolejna. Objęto nim 1100 osób.

Dziś zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w spotkaniach konsultacyjnych, których celem będzie zaprezentowanie wyników dotychczasowych prac oraz oczywiście pozyskanie Państwa opinii o tym przedsięwzięciu. Spotkania odbędą się:

  • 30 maja w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej, ul. Krakowska 6C, 96-200 Rawa Mazowiecka
  • 31 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie, ul. Wojska Polskiego 26, 95-063 Rogów

Oba spotkania zaczną się o godzinie 17:00.

Dla osób, które nie dotrą na spotkanie, przygotowana została krótka ankieta 

Więcej informacji można też znaleźć na stronie: www.kolej-rogowska-konsultacje.pl

Serdecznie zapraszamy!