Włochy - Region Umbria

20 września 2006– w siedzibie Instytutu Europejskiego przebywali przedstawiciele włoskiego konsorcjum Umbria Export – izby gospodarczej zrzeszającej około 200 małych i średnich firm z Regionu Umbria, zainteresowanych współpracą w zakresie pozyskiwania środków unijnych i inwestowaniem w województwie łódzkim. Celem wizyty i spotkania z wicemarszałkiem województwa Krzysztofem Makowskim było skonkretyzowanie zapisów Deklaracji Woli Współpracy, podpisanej 14 lipca w Umbrii przez wicemarszałka Makowskiego oraz prezesa Umbria Export Marco Tofiego.Delegacja z Umbrii wzięła też udział w organizowanej 21 września w Urzędzie Marszałkowskim konferencji „Inwestycje włoskie w Polsce na przykładzie województwa łódzkiego”.

Lipiec 2006– wizyta delegacji Województwa Łódzkiego pod przewodnictwem Wicemarszałka Krzysztofa Makowskiego we włoskiej Perugii. Głównym punktem pobytu we Włoszech było podpisanie w dn.13 lipca Protokołu uzgodnień ze spotkania z Danielą Frullani – Członkiem Zarządu Prowincji Perugia ds. Polityk Wspólnotowych i Współpracy Międzynarodowej. Dokument ten wskazywał najważniejsze dla obu partnerów dziedziny, w których powinna być pogłębiana nasza dwustronna współpraca. Należą do nich zagadnienia z zakresu gospodarki, handlu, kultury, turystyki, edukacji, polityki społecznej i rynku pracy, ochrony środowiska oraz rozwoju regionalnego. Po zakończeniu uroczystości, w siedzibie konsorcjum Umbria Export zorganizowana została prezentacja ogólnej charakterystyki, potencjału gospodarczego oraz walorów inwestycyjnych Województwa Łódzkiego, w tym Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W trakcie spotkania do lokowania swojego kapitału w regionie łódzkim zachęcali także biznesmeni od lat działający z sukcesami na naszym rynku. W kolejnym dniu wizyty we Włoszech nasza delegacja odbyła spotkanie z Dyrektorem Wydziału Współpracy Międzynarodowej Regionu Umbrii oraz Dyrektorem Umbria Export. W tym samym dniu, na zaproszenie Marco Tofiego – Prezesa Umbria Export, Wicemarszałek Makowski wziął udział w zorganizowanym w siedzibie konsorcjum Zgromadzeniu Generalnym Konfederacji Pracodawców Perugii. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim pogłębiania współpracy pomiędzy naszymi regionami i dalszego zacieśniania wzajemnych więzów gospodarczych. Na zakończenie pobytu podpisano  Deklarację woli współpracy, służącą określeniu możliwości wdrażania konkretnych projektów finansowanych ze środków wspólnotowych, dostępnych w Województwie Łódzkim w ramach nowej Perspektywy Finansowej na lata 2007-2013. Wizyta przedstawicieli naszego regionu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem lokalnych mediów. Zarówno podczas podpisywania Protokołu uzgodnień, jak i w trakcie prezentacji w siedzibie Umbria Export, obecni byli dziennikarze z prasy i telewizji, którzy szczegółowo relacjonowali wizytę gości z Województwa Łódzkiego.

Luty 2006– dwudniowa wizyta delegacji z Umbrii w Łodzi, której celem było nawiązanie współpracy gospodarczej z przedsiębiorcami z województwa łódzkiego i zapoznanie się z możliwościami i warunkami inwestycji w regionie. 9 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Włosi spotkali się z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Stanisławem Witaszczykiem i wicemarszałkiem Krzysztofem Makowskim. Goście i gospodarze zaprezentowali walory swoich regionów i przyczyny, dla których warto nawiązać współpracę. Włosi mogli także osobiście przekonać się, jak funkcjonują u nas firmy z zagranicy na przykładzie zakładów Merloni Indesit Polska.  Po wizycie w fabryce Włosi spotkali się z pracodawcami z grupy „Lewiatan” - zrzeszenia pracodawców prywatnych z województwa łódzkiego.Na spotkaniu obecni byli przedstawicieli m. in. firmy odzieżowej, Konsorcjum Polskich Biur Podróży, firmy meblarskiej i instalacyjno-remontowej. Przedsiębiorcy omawiali możliwości współpracy, obie strony były zainteresowane rozwojem dalszych kontaktów. Kolejnym punktem wizyty Włochów w Łodzi było spotkanie w siedzibie zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedstawiciele przedsiębiorców z Umbrii dowiedzieli się jakie korzyści przynosi firmie działalność w strefie i jakie warunki musi spełniać potencjalny inwestor, by otworzyć zakład w ŁSSE.

2005– nawiązanie kontaktów, zapoczątkowane wizytami przedstawicielami administracji regionu Umbria wraz z przedsiębiorcami w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.