Ukraina - Charków

19-24 kwietnia 2012– region łódzki po raz czwarty zaprezentował się na Międzynarodowym Forum Turystycznym, które odbyło się w Charkowie, znanym m.in. jako stołeczne miasto Ukrainy w latach 1918-1934 i jako jedna z aren czerwcowych mistrzostw EURO 2012. Na zaproszenie mera miasta Giennadija Kiernesa w tegorocznej edycji imprezy wystawienniczej uczestniczyli wystawcy z Rosji, Łotwy, Korei, Gruzji, Turcji, Włoch, Słowenii i Polski, reprezentowanej przez Województwo Łódzkie i Gdańsk. Na stoisku promocyjnym zaprezentowano ofertę turystyczną skierowaną do gości z Ukrainy: bazę noclegową w regionie, szlaki tematyczne związane m.in. z zabytkami techniki, łowiskami wędkarskimi, a także turystyką konną. Podczas otwarcia imprezy zainaugurowano również wystawę fotografii Sofii Sliusarienko „Łódź oczyma charkowianki”, przygotowaną podczas tegorocznej edycji targów Regiony Turystyczne „Na Styku Kultur”. Tegoroczny udział w charkowskiej imprezie targowej został połączony z prezentacją potencjału edukacyjnego regionu łódzkiego. Na stoisku zaprezentowały się łódzkie uczelnie wyższe – Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka. Prezentację uczelni przygotowały Malwina Sędzikowska z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Ina Akhtyrska i Alena Leushyk z Politechniki. Młodzi Ukraińcy interesowali się nie tylko kierunkami i specjalnościami, oferowanymi przez łódzkie uczelnie, ale również programami stypendialnymi oferowanym przez polskie i międzynarodowe instytucje, umożliwiającymi im kontynuację studiów w Polsce.
 
Wrzesień 2011– udział przedstawicieli Charkowa w 8. Jarmarku Wojewódzkim – Mixer Regionalny Łódzkie 2011.
 
24 sierpnia 2011– delegacja Województwa Łódzkiego pod przewodnictwem Doroty Ryl – Wicemarszałek Województwa uczestniczyła w uroczystościach związanych z 20. rocznicą ogłoszenia niepodległości Ukrainy, które były zorganizowane w Charkowie z inicjatywy gubernatora obwodu charkowskiego Michaiła Dobkina i mera miasta Giennadija Kiernesa. Uroczystości w Charkowie odbywały się wraz ze świętem miasta, które obchodzone jest 23 sierpnia z okazji wyzwolenia spod niemieckiej okupacji w 1943 roku.
Na Placu Wolności w centrum Charkowa odbył się uroczysty koncert gwiazd ukraińskiej i rosyjskiej estrady, zespołów folklorystycznych z regionu, który został poprzedzony paradą przedstawicieli największych zakładów przemysłowych, szkół wyższych, jednostek ochrony zdrowia i innych organizacji. Przed uroczystościami delegacja Województwa Łódzkiego uczestniczyła w spotkaniu w merostwie, w którym obok mera Giennadija Kiernesa uczestniczyli przedstawiciele delegacji z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Republiki Czeskiej, Gruzji i Turcji. Marszałek D. Ryl spotkała się również z konsulem generalnym RP w Charkowie – Janem Granatem, wspólnie z którym odwiedziła miejsce pamięci narodowej w podcharkowskich Piatichatkach. Memoriał upamiętnia polskich oficerów i urzędników pomordowanych przez NKWD w charkowskich więzieniach. Zbrodnia ta uznawana jest za część mordu katyńskiego.
 
Maj 2011– udział przedstawicieli branży turystycznej z Charkowa (dwie firmy) w study tour zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną w Województwie Łódzkim (w powiecie tomaszowskim).
 
15-17 kwietnia 2011– Województwo Łódzkie zaprezentowało się na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Charkowie „Partnerstwo w turystyce”. Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy, które w latach 1918-1934 pełniło funkcję stolicy tego kraju. Targom towarzyszyła międzynarodowa konferencja poświęcona rozwojowi infrastruktury turystycznej, podczas której odbyła się również prezentacja największych atrakcji Województwa Łódzkiego i ich wykorzystaniu przy tworzeniu produktów turystycznych. Wystąpienie zostało przygotowane przy wsparciu Regionalnej Organizacji Turystycznej. Region łódzki uczestniczył w charkowskich targach po raz trzeci, na zaproszenie Mera Miasta Charkowa. W tegorocznej edycji imprezy uczestniczyli przedstawiciele firm turystycznych ze wschodniej Ukrainy, władze miast i powiatów obwodu charkowskiego, a ponadto liczni goście z Czech, Niemiec, Holandii, Rosji, Turcji, Łotwy, Gruzji, Czarnogóry i Izraela. Polska była reprezentowana przez czterech wystawców – Województwo Łódzkie, Poznań, Warszawę, a także Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Kijowie. Władze miejskie Charkowa podpisały dwa porozumienia o współpracy z tureckim miastem Gaziantep i królewską stolicą Czarnogóry Cetinje. Na uroczystość i spotkanie z merem miasta Giennadijem Kiernesem zostali zaproszeni wszyscy wystawcy i goście tegorocznych targów.
 
Wrzesień/październik 2010– wizyta w Województwie Łódzkim Pana Jurija Ryntowta z Charkowa. Propozycja konsultacji wykorzystania zasad budownictwa ekologicznego przy tworzeniu Centrum Folkloru Polskiego – Skansenu w Nagawkach (gm. Dmosin).
 
Wrzesień 2010– pierwsza wizyta delegacji z Charkowa w Województwie Łódzkim, związana z udziałem w Jarmarku Wojewódzkim.
 
Kwiecień 2010– udział Urzędu Marszałkowskiego w III Forum Turystycznym. Organizacja stoiska promocyjnego. Prezentacja projektu szlaku turystycznego śladami bitwy łódzkiej 1914 r.
 
Kwiecień 2009– udział Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Biura Promocji Urzędu Miasta Łodzi w II Forum Turystycznym. Organizacja stoiska promocyjnego. Działania przedstawicieli miasta i województwa spotkały się z życzliwą oceną Konsula Generalnego RP w Charkowie, który odwiedził stoisko targowe.
 
Listopad 2008– przedstawiciele Rady Miasta Charkowa uczestniczyli w zorganizowanym w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi spotkaniu z udziałem przedstawicieli Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej, Departamentu ds. Przedsiębiorczości i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Goście z Ukrainy wzięli również udział w inauguracji Europejskiego Forum Gospodarczego w Ossie k. Rawy Mazowieckiej.