Menu

OGŁOSZENIE SEKRETARZA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W SPRAWIE OBSŁUGI INTERESANTÓW

Zamki w regionie łódzkim

Historia ziem naszego regionu sięga początków państwowości polskiej. Od tamtego okresu powstawały różnorodne obiekty tworzące kulturę materialną i stające się świadkami wielu wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Obecnie są one nietuzinkowymi atrakcjami krajoznawczo-turystycznymi, a wyjątkowe miejsce na ich liście zajmują zamki, których duża część nie jest powszechnie znana. Wędrowanie wyznaczonym dla Państwa szlakiem umożliwi poznanie blisko 30 zamków naszego regionu. Szlak ma formę pętli poprowadzonej przez niemal wszystkie „zamkowe miejscowości” i jest przeznaczony przede wszystkim dla turystów zmotoryzowanych, choć niektóre jego odcinki mogą odwiedzić turyści na rowerach.
W granicach województwa łódzkiego, na przestrzeni wieków, znajdowało się około 30 zamków. Część obiektów zachowała się do dzisiaj w pełnej krasie, choć po przebudowach tak jak w przypadku zamków w: Bykach, Oporowie, Łęczycy, Opocznie, Uniejowie czy Piotrkowie Trybunalskim, natomiast część jako ruina stanowi malowniczy element krajobrazu – Bąkowa Góra, Besiekiery, Bolesławiec, Drzewica, Inowłódz, Łowicz, Majkowice, Rawa Mazowiecka, Wojsławice. Istnieje również kilka obiektów, których jedynymi śladami są relikty ukryte w budowlach powstałych na ich miejscu
w okresie późniejszym lub pod powierzchnią ziemi (Gorzkowice, Nowa Brzeźnica, Przedbórz, Sieradz, Sobota, Ujazd, Wieluń, Wieruszów, Wolbórz). Kilka zamków natomiast znamy jedynie z archiwaliów – Brzeziny, Skierniewice, Stryków, Toplin.
Wyprawa zamkowym szlakiem z pewnością będzie doskonałą ofertą spędzenia wolnego czasu w regionie oraz wyjątkową okazją do poznania jego bogactwa kulturowego.

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl