1-2-3 dni w części wschodniej województwa

1 dzień: Nadpilicze (Tomaszów Mazowiecki, Spała, Inowłódz, Studzianna-Poświętne)

Mając jeden dzień na ten obszar, najlepiej poznać nadpilickie okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Zacząć warto w położonych w granicach tego miasta Grotach Nagórzyckich (na turystów czeka podziemna trasa turystyczna) oraz Skansenie Rzeki Pilicy – znajduje się tu zespół zabytkowych budynków z obszaru Nadpilicza, a także wyjątkowy zbiór wojskowych pojazdów wydobytych... z dna Pilicy. To pamiątka po dramatycznych wydarzeniach stycznia 1945 r. w tych okolicach. Będąc w Skansenie, koniecznie trzeba pójść na spacer do pobliskiego rezerwatu Niebieskie Źródła.

Wędrując z biegiem Pilicy (a może spływ kajakiem?) po kilku kilometrach dociera się do Spały. Miejscowość rozsławiły wizyty koronowanych głów. Dziś pamiątką po nich jest cały zespół zabudowań służących gościom rosyjskich carów (większość nadal jest wykorzystywana jako obiekty noclegowe i restauracje), a także dostojny pomnik żubra. Amatorzy aktywnego wypoczynku mają dodatkowo w Spale do odwiedzenia Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Przy odrobinie szczęścia spotkać można na bieżni, basenie lub hali najlepszych polskich sportowców przygotowujących się do kolejnych zawodów.

Kolejne kilka kilometrów i na horyzoncie pojawia się charakterystyczna wieża romańskiego kościoła św. Idziego, górująca nad okolicą. Warto także zajrzeć do niedawno odbudowanego zamku  królewskiego, a także znajdującej się w centrum dawnej synagogi.

Będąc tu, warto przejechać jeszcze kilkanaście kilometrów i dotrzeć do monumentalnej barokowej bazyliki w Studziannej. To nie tylko ośrodek pielgrzymkowy z obrazem Świętej Rodziny, ale również jeden z popularniejszych plenerów filmowych w regionie. Można tu obejrzeć bramę, którą Grigorij otwierał po „czołgowemu” i dzwonnicę, przy której na spadochronie lądował Franek Dolas.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

2 dzień: Skierniewice + rzeka Rawka + Bolimów + Rogów

Jeszcze jeden dzień na wschodnią część województwa? Świetnie, będzie okazja odwiedzić kilka wyjątkowych miejsc. Kto przejeżdżał pociągiem przez Skierniewice, ten na pewno kojarzy monumentalną bryłę dworca kolejowego. Warto obejrzeć go z każdej strony, aby w pełni docenić jego architekturę. Dodatkowo, we wnętrzu zachowała się unikalna dekoracja z lat 50. XX w. Z kolei na peronie podróżnych wita sam Stanisław Wokulski, bohater „Lalki” Bolesława Prusa. Miłośnicy kolejnictwa znajdą w Skierniewicach jeszcze jeden wyjątkowy zabytek – parowozownię z XIX wieku. Dziś można tu nie tylko obejrzeć zabytkowe zabudowania, ale przede wszystkim bogatą kolekcję taboru.

Oczywiście, warto też poświęcić dłuższą chwilę na spacer po samym mieście, zwłaszcza po malowniczym parku otaczającym historyczną siedzibę arcybiskupów gnieźnieńskich. Pałac dziś pełni funkcję siedziby Instytutu Ogrodnictwa i w wybrane letnie niedziele jest udostępniany dla zwiedzających.

Kilkanaście kilometrów na północ od Skierniewic znajduje się dawne miasteczko Bolimów. Oba miejsca łączy rzeka Rawka, płynąca przez teren Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Doświadczeni kajakarze mogą się tu wykazać.

Bogate tradycje garncarskie Bolimowa kontynuuje dziś warsztat rodziny Konopczyńskich, otwarty dla zwiedzających. Można tu nie tylko poznać tajniki tego rzemiosła, ale także samemu spróbować swoich sił w toczeniu na kole garncarskim. O tragicznej historii związanej z I wojną światową można się z kolei przekonać odwiedzając położone w pobliżu cmentarze wojenne, m.in. w Bolimowskiej Wsi i Joachimowie-Mogiłach, czy uczestnicząc w corocznych rekonstrukcjach poświęconych starciom spod Bolimowa z 1915 r.

Uzupełnieniem dnia pełnego atrakcji może być wizyta w Arboretum w Rogowie. Można ją potraktować jako pretekst do spaceru po pięknym lesie, ale może to być także świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy o roślinach, również tych egzotycznych.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

3 dzień: Rawa + Boguszyce + Brzeziny

Zamek w Rawie Mazowieckiej to dziś niewielki obiekt, składający się z wieży i fragmentu murów. Ma on jednak swoją mroczną legendę i... Białą Damę. Tragiczna historia sprzed wieków była podobno inspiracją dla samego Williama Szekspira przy tworzeniu „Opowieści zimowej”. Odwiedzając Rawę, warto także poświęcić trochę czasu na spacer po rynku i jego okolicach. Znajduje się tu m.in. dworzec Rogowskiej Kolei Wąskotorowej, prowadzącej z Rogowa przez Rawę do Białej Rawskiej. Obecnie do dyspozycji turystów są kursy z Rogowa do Jeżowa oraz z Rawy do Białej Rawskiej. W samym Rogowie przy stacji znajduje się niewielki skansen wąskotorowego taboru.

Zaledwie kilka kilometrów na zachód od Rawy znajduje się miejscowość Boguszyce, gdzie obejrzeć można jeden z najcenniejszych drewnianych zabytków regionu. To kościół pw. św. Stanisława Biskupa z XVI w. Unikatem są renesansowe malowidła, zdobiące całe wnętrze.

Pomiędzy Rawą a Łodzią warto zrobić jeszcze jeden przystanek - w Brzezinach. W kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża zachowała się bardzo ciekawa kaplica dawnych właścicieli miasta, rodziny Lasockich. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim renesansowe płyty nagrobne, w tym jedna wykonana przez samego Jana Michałowicza z Urzędowa.  Po sąsiedzku znajduje się Muzeum Regionalne z największą w Polsce kolekcją... żelazek. Na przełomie XIX i XX w. Brzeziny były jednym z największych w kraju ośrodków krawieckich, miejscowa ekspozycja związana z włókiennictwem i krawiectwem właśnie o tym przypomina.

>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<

 

Zdjęcie 1 - Pałac Prymasowski w Skierniewicach

Zdjęcie 2 - Groty Nagórzyckie

Zdjęcie 3 - Zbiornik na rzece Gać w Spale

Zdjęcie 4 - Rezerwat Niebieskie Źródła

Zdjęcie 5 - Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

Zdjęcie 6 - Dworzec kolejowy w Skierniewicach