Łódzkie-Dubaj-Australia: łączy nas nauka

wtorek, 14 lutego 2023

To początek czegoś wielkiego – to jedno z haseł promujących Curtin University of Technology w Perth, jednej z wiodących uczelni w Australii, która jest też w czołówce najlepszych uniwersytetów na świecie. Dziś możemy powiedzieć, że to hasło idealnie opisuje również partnerstwo, jakie właśnie zawarły Curtin University i Politechnika Łódzka. A wszystko zaczęło się w Dubaju, podczas wystawy Expo 2020, gdzie uczelnia z Antypodów ma jeden ze swoich kampusów, i gdzie - do łódzkiego pawilonu - na  zaproszenie Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, przyjechał rektor PŁ.

Tam był początek rozmów o współpracy między tymi dwoma ośrodkami akademickimi, a we wtorek, 14 lutego 2023, ta chęć wymiany naukowej oraz studenckiej została przypieczętowana – ze względu na różnicę w czasie w formie zdalnej - podpisami przedstawicieli władz obu uczelni:  profesora Krzysztofa Jóźwika, rektora PŁ, profesora Setha Kunina, Deputy Vice Chancellor Global z Curtin University, profesora Johna Evansa, Pro Vice-Chancellor and President z filii Curtin University w Dubaju oraz marszałka Grzegorza Schreibera.

- Patrząc na mapę, Politechnika Łódzka i Uniwersytet w Curtin spotkały się w połowie drogi, bo Dubaj jest pomiędzy Łodzią a Perth – powiedział marszałek nawiązując do pierwszego spotkania przedstawicieli obu uczelni podczas misji gospodarczej w Dubaju. – To pokazuje, że są różne wymiary współpracy samorządu ze światem nauki. Są te najbardziej oczywiste, jak stypendia czy zapraszanie naukowców do wspólnych projektów, ale jest też to, co wydarzyło się teraz. Jako samorząd mamy możliwość inspirowania przedstawicieli świata nauki do łączenia sił i podpisywania tak istotnych porozumień z topowymi uczelniami świata.  

Nawiązanie współpracy w przyszłości umożliwi wymianę naukową między ośrodkami, a także – na podstawie kolejnych umów - wymianę kadry i studentów. Pracownicy obu uczelni technicznych będą mogli brać udział we wspólnych projektach badawczych oraz działaniach je promujących.

- Ta umowa jest papierem, który otwiera furtkę. Teraz tak naprawdę to od nas zależy, czy przez tę furtkę przejdziemy i jak będziemy ją wykorzystywać – mówił zaraz po podpisaniu umowy profesor Krzysztof Jóźwik. Jak dodał, już rysują się pierwsze wspólne plany w ramach dwóch programów: pierwszy dotyczy wymiany pracowników i współpracy w zakresie badań, a drugi to działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, związane z przynależnością PŁ do Uniwersytetu Bałtyckiego.  

Dla Politechniki Łódzkiej to pierwsze porozumienie z uczelnią z Antypodów, choć uczelnia od lat współpracuje ze szkołami wyższymi na całym świecie. Curtin University of Technology jest jedną z wiodących uczelni technicznych na świecie. Swoją siedzibę ma w Perth, ale studenci uczą się również w kampusach w Dubaju, Malezji, Singapurze czy na Mauritiusie. Uniwersytet kształci ok. 40 000 studentów i zatrudnia ok. 4,5 tysiąca pracowników naukowych.

Podczas briefingu po podpisaniu umowy, marszałek przypomniał, że samorząd województwa od wielu lat jest mecenasem nauki i wspiera kształcenie wyższe w naszym regionie. W przypadku Politechniki Łódzkiej jest to projekt dotyczący wdrożenia technologii 5G w województwie łódzkim oraz powiększanie bazy naukowej ośrodka. Są to również programy stypendialne dla najzdolniejszych studentów.

 

kw

fot. Tomasz Grala

Media