facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Z europejskimi ekspertami o energetyce w łódzkim

10.07.2017
Zakończyła się dwudniowa wizyta ekspercka zorganizowana w ramach funkcjonowania Platformy Wymiany Wiedzy (Knowledge Exchange Platform –KEP). W regionie łódzkim gościli przedstawiciele  instytucji unijnych: Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów, którzy wspólnie z samorządowcami oraz lokalnymi naukowcami i przedsiębiorcami dyskutowali na temat innowacyjnych rozwiązań z zakresu energetyki służących poprawie jakości powietrza.

Platforma KEP jest rodzajem współpracy między Komitetem Regionów a Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG RTD). Ma na celu prezentację nowych rozwiązań z dziedziny badań i rozwoju, innowacyjnych produktów oraz najlepszych praktyk w odpowiedzi na wyzwania społeczne, w obliczu których stoją władze lokalne i regionalne w Europie. Co roku organizowane są dwa wyjazdowe spotkania eksperckie KEP i jedna z tych wizyt odbyła się w dniach 6-7 lipca właśnie na terenie województwa łódzkiego. Pierwszego dnia goście wzięli udział w wizycie studyjnej zorganizowanej na Wydziale Elektrycznym Instytutu Mechatroniki i Systemów Informacyjnych Politechniki Łódzkiej. Poza prezentacją laboratoriów odbyła się dyskusja na temat prowadzonych przez Politechnikę Łódzka badań w zakresie nowoczesnych technologii w obszarze odnawialnych źródeł energii. W dyskusji wzięli również udział przedstawiciele Elektrowni Bełchatów, którzy zaprezentowali postęp technologiczny elektrowni szczególnie w kontekście rozwiązań pro-środowiskowych.
Tego samego dnia w godzinach popołudniowych odbyła się wizyta studyjna w Uniejowie, który został zaprezentowany jako przykład dobrej praktyki w zakresie wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii, w szczególności opartej na biomasie i energii wód geotermalnych.

Drugiego dnia wizyty eksperci wraz z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem wzięli udział w konferencji zatytułowanej „Technologie OZE w województwie łódzkim: rola władz lokalnych i regionalnych oraz wsparcie dla badań i innowacji przez UE”, zorganizowanej we współpracy z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia. W trakcie wydarzenia, w tym w ramach dyskusji panelowej z udziałem gości z KR i KE, omawiane były bieżące problemu z obszaru energetyki, szczególnie w kontekście roli samorządów oraz innowacyjne projekty i możliwości ich finansowania ze środków europejskich.    

Wizyta umożliwiła zaprezentowanie regionu na arenie międzynarodowej, dała zagranicznym ekspertom obraz województwa łódzkiego jako obszaru zaawansowanego technologicznie bogatego w innowacyjne projekty, infrastrukturę naukową i kadrę naukowców oraz przedsiębiorców gotowych przy wsparciu środków europejskich wdrażać rozwiązania służące poprawie jakości życia mieszkańców. Przedstawiciele regionu łódzkiego zyskali wiedzę w zakresie sprawdzonych rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich i możliwości finansowania projektów energetycznych.
abw

Polecane

Najlepsze prace naukowe związane z regionem

23-11-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień – przy udziale przewodniczącego Sejmiku...

Czytaj więcej

Giełda Produktów Finansowych

23-11-2017

  Dzisiaj w DoubleTree by Hilton Hotel Łódź odbywa się spotkanie...

Czytaj więcej

Dialog na temat bezpieczeństwa i płac

23-11-2017

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zajęła się tematem bezpieczeństwa w województwie...

Czytaj więcej

Konferencja: Czas na ekologię!

23-11-2017

Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, zaprasza wraz z partnerami: Izbą...

Czytaj więcej

Trwa Festiwal Myślenia Projektowego

22-11-2017

Rozpoczęła się i potrwa do piątku (24 bm.) kolejna edycja...

Czytaj więcej

Bioregiony w centrum biogospodarki Unii Europejskiej

21-11-2017

To tytuł sesji otwierającej drugi dzień Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki Łódzkie...

Czytaj więcej

Kongres Biogospodarki – Łódzkie 2017

20-11-2017

W Łodzi odbywa się Kongres Biogospodarki. To piąta edycja wydarzenia...

Czytaj więcej

Wiosna, lato, jesień, zima, Łódzkie!

17-11-2017

Licealiści – filmowcy, którzy realizują serię filmów przedstawiających województwo łódzkie...

Czytaj więcej

Karta Seniora Województwa Łódzkiego

17-11-2017

24 października 2017 r. Sejmik Województwa Łódzkiego uchwalił program działań...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl