XII Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu

wtorek, 25 stycznia 2022

Złożenie kwiatów na Stacji Radegast, koncerty, spotkania i projekcje filmów – już po raz dwunasty w Łodzi obchodzone są Dni Pamięci o ofiarach Holocaustu. Cykl wydarzeń został zainaugurowany we wtorek, 25 stycznia br.  koncertem w Teatrze Jaracza. W wydarzeniu wziął udział Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego.

- Sześć milionów ludzi zostało wymordowanych przez niemieckiego okupanta, który nie miał dla nich żadnej litości – powiedział Robert Baryła. - Auschwitz Birkenau, to było przedsiębiorstwo śmieci. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, kto był katem, a kto ofiarą, że to Niemcy dokonali zagłady. Trzeba tp przekazywać przyszłemu pokoleniu.

Dziś w teatrze wystąpiła Urszula Makosz z Zespołem, która specjalizuje się w pieśniach żydowskich. Artyści zaprezentowali utwory w języku polskim, hebrajskim i jidysz.

W ramach XII Dni Pamięci edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego, dr Halina Postek i dr Wiesława Młynarczyk, przez trzy dni przeprowadzą lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Warsztaty przedstawią etapy kształtowania się polityki hitlerowskich Niemiec wobec społeczności żydowskiej, najpierw w III Rzeczy a następnie w krajach okupowanej Europy.

Natomiast 27 stycznia na Stacji Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych)  o godzinie 12.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. Wieczorem, o godz. 18.00, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na projekcję filmu „Śmierć Zygielbojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego oraz dyskusję po filmie z udziałem reżysera i historyków.

Przypomnimy, że 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokładnie tego dnia w 1945 r. został wyzwolony został Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau.

(dark), fot. Sebastian Sołtyszewski