Wizyta ambasadora Chorwacji

wtorek, 10 maja 2022

Pierwszą swoją oficjalną wizytę w województwie łódzkim złożył Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević. W Urzędzie Marszałkowskim, w imieniu Samorządu Województwa Łódzkiego, we wtorek (10 maja) gościa podjął Robert Baryła, członek zarządu.

W trakcie spotkania poruszony został temat aktualnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie i pomocy udzielanej uchodźcom przez Samorząd Województwa Łódzkiego i Polskę.

Tomislav Vidošević, podjął temat otwarcia Konsulatu Honorowego Republiki Chorwacji w Łodzi, został też przedstawiony kandydat na to stanowisko – Bartłomiej Kacprzak. Pan ambasador poinformował o planowanej organizacji kolejnego Forum Regionów Polski i Chorwacji, które odbędzie się w Ošjaku.

W spotkaniu ambasadorowi towarzyszyła Ana Petrinović, Attaché Ambasady Republik Chorwacji.

Tomislav Vidošević, objął urząd Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce w styczniu 2019. Z wykształcenia jest prawnikiem, pułkownik rezerwy sił zbrojnych Chorwacji. W 2003 był sekretarzem komisji koordynującej przygotowania do wizyty papieża Jana Pawła II w Chorwacji. W lutym 2004 został wiceministrem spraw zagranicznych Chorwacji, odpowiedzialnym za kontakty multilateralne.
W październiku 2005 stanął na czele chorwackiej placówki dyplomatycznej w Rzymie, pełniącej zarówno funkcję ambasady we Włoszech, jak i stałego przedstawicielstwa przy mających w tym kraju siedzibę organizacjach międzynarodowych. We wrześniu 2012 został ambasadorem Chorwacji na Ukrainie (do 2018 r.).

bg
zdjęcia: Adam Staśkiewicz