W Wolborzu słychać muzykę podwórek

sobota, 20 maja 2023

W Wolborzu trwa Ogólnopolski Festiwal Folkloru Miejskiego. Impreza ma imponującą historię, bo to już XIX edycja wydarzenia, w którym biorą udział kapele podwórkowe z całej Polski. Samorząd województwa łódzkiego, który wsparł festiwal w ramach programu „Kulturalnie regionalnie”, reprezentuje wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

W tegorocznej edycji bierze udział kilkanaście zespołów m.in. z Andrychowa, Przeworska, Gliwic, Warszawy czy Kielc. Są też kapele z Łódzkiego m.in. „Szadkowiacy” z Szadku, „Pożarniki” z Sieradza-Woźnik czy „Z Golesz Orkiestra” z gminy Wolbórz.

- To wydarzenie artystyczne już ma swoją historię. Po raz 19. spotykamy się, żeby wspólnie zachwycić się folklorem, tym razem miejskim, bo folklor niejedno ma imię. Znamy oblicze folkloru wiejskiego, czas poznać i utrwalić zachwyt nad folklorem miejskim, którym żyły i żyją podwórka, place i ulice w miastach i miasteczkach – mówił podczas otwarcia wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Jak przypomniał, ta część kultury - także naszego regionu - jest bardzo popularna, bo wśród uczestników są nie tylko uznane zespoły czy doświadczeni muzycy, ale także dzieci i młodzież, które chcą kultywować tradycję przyśpiewek podwórkowych. – To pokazuje, że folklor miejski jest żywy.

W sobotę, 20 maja, na scenie Wolborskiego Centrum Kultury śpiewały siostry, 12 i 13-letnia Gabrysia i Ola, które od niedawna należą do Andrychowskiej Kapeli „Wujka Jaśka”, z kolei w niedzielę, 21 maja, zaprezentuje się Dziecięcy Zespół Folkloru Miejskiego „Tytka” z Łodzi.

Organizatorami festiwalu są Fakiry – kapela z Piotrkowa, wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.  

 

kw

Fot. Adam Staśkiewicz