W sieci nowoczesnych technologii

środa, 17 maja 2023

Sztuczna inteligencja oraz związane z nią możliwości i zagrożenia były wiodącym tematem konferencji z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Na temat nowoczesnych technologii w naszym codziennym życiu wypowiadali się specjaliści z zakresu nauk społecznych i komunikacji. Wydarzenie było szczególne i jubileuszowe, bo Łódzkie już po raz 15. włącza się w obchody święta ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych na dzień 17 maja. Podczas konferencji, która odbyła się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Medycyna, sport, nauka – nie ma dziś dziedziny życia, w której nie korzystamy z nowoczesnych technologii. Jak wyliczała Nell Przybylska, dziennikarka i specjalistka ds. komunikacji oraz jedna z prelegentek konferencji zorganizowanej przez UMWŁ, każdy z nas korzysta z co najmniej kilku urządzeń m.in. telefonu, smartwatcha, laptopa. Obecna na sali młodzież – uczestnicy konferencji – mogła wymienić jeszcze kilka sprzętów, bez których nie potrafią się na co dzień obyć, a które z roku na rok, z modelu na model są coraz bardziej udoskonalane i oferują nam coraz więcej. Otwierający konferencję wicemarszałek Piotr Adamczyk przypomniał, że jako społeczeństwo stoimy przed wielką rewolucją technologiczną, jaką jest rozwój sztucznej inteligencji

- To bardzo istotne, żeby poznać możliwości, jakie niesie ten niebywały skok technologiczny, ale to również bardzo ważne, aby być świadomym zagrożeń, jakie niesie AI – mówił wicemarszałek przypominając niebezpieczeństwa, które przyniósł rozwój Internetu. – W erze wejścia w Internet, nie do końca byliśmy przygotowani na te zagrożenia, a było ich mnóstwo: fake newsy, oszustwa, kradzieże tożsamości, hejt. Z biegiem lat przygotowaliśmy się prawnie i instytucjonalnie, aby na nie właściwie reagować, ale i jednocześnie rozwijać możliwości, jakie nam daje Internet. Sztuczna inteligencja to jeszcze potężniejsze możliwości, ale i większe zagrożenia. Dlatego ta konferencja jest w dużej mierze poświęcona temu, aby stworzyć ramy, w których możemy się w tym świecie bezpiecznie poruszać.

Wśród poruszanych podczas konferencji tematów, oprócz cyberbezpieczeństwa i unikania manipulacji, znalazły się też zagadnienia związane z rozwojem kompetencji przyszłości czy skutecznego filtrowania informacji. Prelegenci dzielili się z uczestnikami ciekawostkami m.in. pokazując możliwości AI w generowaniu fotografii z opisu.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, a początkowo Dzień Telekomunikacji, został ustanowiony w 2006 roku. To święto poświęcone nowym technologiom, a także roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym.

 

kw

fot. Sebastian Sołtyszewski