W Łódzkiem ruszają zapisy do pierwszego w Polsce programu walki z nadwagą i otyłością u dzieci
wtorek, 6 maja 202516 przychodni i szpitali w całym regionie – od Łodzi, przez Skierniewice, Piotrków Tryb., Pabianice, po Zgierz - będzie realizować pierwszy wojewódzki program walki z otyłością u dzieci. Z bezpłatnych wizyt u lekarza, porad dietetycznych, zajęć ruchowych i spotkań z psychologiem skorzysta 635 dzieci.
- Jesteśmy pierwszym województwem w Polsce, które z własnego budżetu przekaże kwotę 2,4 mln zł na program profilaktyki otyłości dla dzieci. Cieszymy się, że mamy tak wspaniałych operatorów, dzięki którym ten projekt będzie realizowany w różnych miastach regionu – podkreślała Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego. - To jest kompleksowe podejście do problemu, z którym zmaga się co czwarty młody mieszkaniec województwa łódzkiego. Chcemy zadbać o zdrowie dzieci, ich samopoczucie, pewność siebie, aby każdego dnia chcieli wstawać z łóżka z uśmiechem. Chcemy też zwrócić uwagę rodzicom, jak ważne jest to, w jaki sposób odżywiają własne pociechy.
Projekt zaplanowany jest na 3 lata.
- Problem otyłości jest ogromny i nie dotyczy tylko względów estetycznych, ale też powikłań, które za sobą niesie zwiększona ilość tkanki tłuszczowej. W rezultacie dziecko może chorować nie tylko na chorobę otyłościową, ale również na nadciśnienie tętnicza, cukrzycę i stłuszczenie wątroby. Może pojawić się wada podstawy i zaburzenia depresyjne - mówiła dr n. med. Bogumiła Górczewska z Kliniki Pediatrii, Patologii Noworodka i Chorób Metabolicznych Kości w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. Marii Konopnickiej w Łodzi – Projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego jest innowacyjny na całą Polskę. To niesamowita sytuacja, kiedy mamy dietetyka, rehabilitanta, kontakt z lekarzem i z psychologiem.
Program będzie realizowany m.in. przez szpital im. Kopernika w Łodzi.
- Żyjemy w czasach, kiedy karą dla dziecka jest wyjście się na powietrze, a kiedyś karą było zostanie w domu – zaznaczył Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala Kopernika w Łodzi. - Ćwiczenia, opieka lekarska, psychologiczna i dietetyczna mają bardzo duże znaczenie dla młodych ludzi.
W programie będą mogły wziąć udział dzieci w wieku 10 lat, które mają problem z nadwagą lub otyłością. Wystarczy, że mieszkają w województwie łódzkim, a rodzic lub opiekun wyrazi na to zgodę. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Szacuje się, że w 2025 roku problem nadwagi i otyłości dotknie około 3600 dziesięciolatków. Dlatego powstał program skierowany właśnie do dzieci w wieku 10 lat z nadmierną masą ciała.
– Zapisy zaczną się u nas jutro. W pierwszej kolejności zapraszamy dzieci ze szkół, które są pod naszą opieką. Ale oczywiście dzieci spoza tych szkół także będziemy zapisywać – mówił Marcin Kos, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego Polesie w Łodzi, które także będzie realizowało program.
Podczas programu trenerzy przekonają młodych ludzi, że ćwiczenia sportowe mogą stać się przyjemnością, a nie obowiązkiem. Dietetycy pokażą jak jeść mądrze, by czuć się dobrze przez cały dzień. Dzieci i ich rodzice dostaną narzędzia, które pomogą wprowadzić zdrowe zmiany na stałe
- Reprezentuję szpital akademicki, gdzie łączymy kształcenie studentów i prace badawcze. Chcielibyśmy, aby ten projekt trafił też do studentów i uświadomił jak patrzeć na małych pacjentów i jak im pomóc w walce z otyłością – mówił prof. dr hab. n. med. Paweł Ptaszyński, zastępca dyrektora ds. medyczno-organizacyjnych Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kolejny realizator projektu.
Oto pełna lista realizatorów projektu:
- ANMED sp. z o.o., Pabianice;
- Centrum Medyczne - Szpital Świętej Rodziny sp. z o.o., Łódź;
- Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze, Łódź;
- OSSA MEDICAL CENTER sp. z o.o., Warszawa; adres wykonywanej działalności: Ossa 1, Rawa Mazowiecka
- PPHU TOMKAR s.c. Halina Styśko, Piotr Styśko, Michał Styśko w Poddębicach;
- Akademia Zdrowia sp. z o.o. sp. k., Łódź;
- Powiatowe Centrum Medyczne w Piotrkowie Trybunalskim;
- „ADAMED” sp. z o.o., Łódź;
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach;
- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Łódź;
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego, Łódź;
- Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika, Łódź;
- CLIPO Centrum Leczenia i Profilaktyki Otyłości Szałapska, Otocka sp. j., Zgierz;
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej PABIAN-MED, Pabianice;
- Qmedica Krzysztof Bańkowski spółka jawna, Dąbrówka-Sowice;
- Miejskie Centrum Medyczne „Polesie”, Łódź
AK
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/w-lodzkiem-ruszaja-zapisy-do-pierwszego-w-polsce-programu-walki-z-nadwaga-i-otyloscia-u-dzieci#sigProId2d2d094c55