DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

W Łodzi o rozwoju transportu

06.11.2017
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się koncepcją Centralnego Portu Komunikacyjnego – dowiedzieliśmy się na odbywającym się w Łodzi Kongresie Rozwoju Transportu. Na wydarzenie zjechały najważniejsze osoby reprezentujące branżę transportową w kraju. Samorząd Województwa Łódzkiego reprezentował marszałek Witold Stępień i przedstawiciele Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
 

Kongres odbył się w Łodzi po raz czwarty. Jego gośćmi oprócz marszałka byli m.in. reprezentujący branżę: pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - Mikołaj Wild, prezes PLL LOT Rafał Milczarski, prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, prezes Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Marchel, prezes PKP Krzysztof Mamiński, a także szefowie dużych firm – producentów taboru i sprzętu kolejowego.
 
Tematem przewodnim Kongresu była budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. To interkontynentalne lotnisko z wielkim dworcem kolejowym i zapleczem, które ma powstać między Łodzią a Warszawą. Temat ten przybliżył minister Mikołaj Wild. – Uzasadnieniem powstania Portu jest realizowanie się przepowiedni, że lotnisko im. Szopena w Warszawie traci przepustowość i za dwa - trzy lata osiągnie limit swoich możliwości. Tymczasem ruch pasażerski na lotniskach rośnie – zaznaczał.
 
To dlatego rząd ma podjąć decyzję o budowie nowego portu lotniczego, który miałby powstać w ciągu dziesięciu lat. Minister zapowiadał budowę wokół niego infrastruktury hotelowo – biurowej. Szacuje, że powstanie w ten sposób miasto o powierzchni 10 tys. mkw. Mniej więcej tyle ma Łęczyca. Plany zakładają również, że z większości dużych polskich miast (oprócz Szczecina) do portu będzie można dojechać w czasie do dwóch godzin. Z Łodzi - w 25 min., a z Warszawy – w 15 min. Przy budowie CPK i całej infrastruktury wokół ma znaleźć zatrudnienie nawet 150 tys. osób.
 
Tak szybki transport będzie możliwy oczywiście zmodernizowanymi torami – ale o tym opowiadał już szef Polskich Linii Kolejowych, bo wokół CPK zbudowana została cała debata zatytułowana Centralny Port Komunikacyjny(m) Centrum Polski. Po niej odbyły się panele specjalistyczne dotyczące m.in. superszybkich pociągów Hyperloop jako kolei przyszłości, rządowego programu Luxtorpeda 2.0, Kolei Dużych Prędkości czy digitalizacji na kolei.
 
- Została zaprezentowana ciekawa koncepcja, która – jeśli się powiedzie – będzie wzmocnieniem naszego regionu, a przy okazji daje szansę wzrostu znaczenia kolei, jako szybkiego i ekologicznego środka transportu. To tutaj, a nie w Warszawie, będą krzyżować się linie kolejowe z całej Polski. Ważny jest też narodowy charakter przedsięwzięcia, który daje szansę wzmocnienia wszystkich regionów – zauważa Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
 
Organizatorem wydarzenia była spółka BlueOcean Business Consulting.
jg

Polecane

Piłkarze obronili tytuł

25-09-2018

Miło nam poinformować, że piłkarze nożni reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa...

Czytaj więcej

Podziękowania dla Kardynała Stanisława Dziwisza

25-09-2018

W poniedziałek 24 września wicemarszałek województwa łódzkiego Artur Bagieński oraz...

Czytaj więcej

Unijne stypendia dla zawodowców

25-09-2018

„Zawodowcy w Łódzkiem – stypendia dla najzdolniejszych” to projekt, którego...

Czytaj więcej

Najlepsze biogminy i technologiczny kontrakt

25-09-2018

Uroczystą Galą zakończył się wczoraj Międzynarodowy Kongres Biogospodarki Łódzkie 2018...

Czytaj więcej

Gmina na Szóstkę

25-09-2018

To nazwa konkursu organizowanego przez redakcję Dziennika Łódzkiego pod patronatem...

Czytaj więcej

Rowerowe Łódzkie – I etap

24-09-2018

Projekt „Rowerowe Łódzkie”, współfinasowany z środków unijnych, jest realizowany przez...

Czytaj więcej

Międzynarodowy Kongres Biogospodarki Łódzkie 2018

24-09-2018

Walka ze smogiem, cyfryzacja w obiegu zamkniętym, nowoczesne technologie w...

Czytaj więcej

Filharmonia Łódzka zagra z Orkiestrą Syczuańską

20-09-2018

Podczas trwającej jeszcze wizyty delegacji województwa łódzkiego w Chińskiej prowincji...

Czytaj więcej

Finał turnieju „Młoda krew ratuje życie”

20-09-2018

W czwartek 20 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego podsumowano...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl