Umowa podpisana! Rozpoczynamy kolejną inwestycję drogową w powiecie kutnowskim

czwartek, 6 czerwca 2024

To największa inwestycja drogowa Województwa Łódzkiego w powiecie kutnowskim i odpowiedź na prośby mieszkańców. Droga wojewódzka nr 583 w Żychlinie zostanie przebudowana aż do granicy naszego województwa z Mazowszem. - Dziś ten odcinek jest dramatycznie wąski, to najwęższy odcinek drogi wojewódzkiej w całym Łódzkiem, ma tylko 4 metry szerokości. Zmienimy to, będzie bezpieczniej – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Dziś droga wojewódzka nr 583 na odcinku od skrzyżowania z ul. Łukasińskiego do granicy województwa nie spełnia parametrów technicznych. W niektórych miejscach szerokość jezdni to tylko 4 metry, a zgodnie z przepisami, powinna wynosić 7 m. Poza tym nawierzchnia tego odcinka jest w złym stanie technicznym.

- Dzień podpisania przez Zarząd Dróg Wojewódzkich umowy na realizację tej przebudowy (4 czerwca 2024) to data historyczna, bo tak ważnej inwestycji drogowej nie prowadził dotąd na terenie Żychlina żaden samorząd – mówi marszałek. – Kierowcy i piesi będą bezpieczni, a to przecież najważniejsze.  

Zakres prac będzie naprawdę imponujący, bo to nie tylko sama rozbudowa drogi, ale także m.in.: budowa dwóch rond, chodników, ścieżki rowerowej, zjazdów wraz z rowami krytymi, zatok autobusowych i postojowych, rowów drogowych, kanalizacji deszczowej, przepustu drogowego, rowu melioracyjnego i oświetlenia, a także przebudowa infrastruktury technicznej (sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, sieci wodociągowej, kanalizacji  sanitarnej, sieci gazowej).

Wykonawcą „Rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 583 i 573 Bedlno - Żychlin - granica województwa - II etap, odcinek Żychlin - granica województwa” jest STRABAG z Pruszkowa. Wartość zadania to ponad 28 mln zł. Prace wkrótce się rozpoczną, a zakończą w 2025 r.

To nie koniec dobrych wieści. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021- 2027.

Przypomnijmy, że na początku 2024 r. zakończyliśmy inną ważną inwestycję drogową w powiecie kutnowskim – przebudowę skrzyżowania drogi 583 w pobliskim Dobrzelinie. Pojawiła się tam nowa nawierzchnia asfaltowa i nowe chodniki, a budowa ronda w tej niewielkiej miejscowości upłynniła ruch i znacznie podniosła poziom bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców.

- W ciągu tej samej drogi wojewódzkiej w Bedlnie (w pobliżu drogi krajowej nr 92 i dyskontu spożywczego) powstały nowe chodniki – dodaje Rafał Jóźwiak, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. – Droga łącząca Bedlno z Żychlinem staje się coraz nowocześniejsza i bezpieczniejsza.

 

as

fot. Piotr Wajman (zdjęcia z lutego 2024)