Tygiel Smaków dla dwuletniego koziego sera Groseran

piątek, 27 października 2023

Poznaliśmy laureatów Wojewódzkiego Konkursu Produktów Tradycyjnych „Tygiel Smaków 2023”.

Główną nagrodę konkursu, czyli tytuł i statuetkę Tygiel Smaków, zdobył Groseran, dwuletni kozi ser produkowany przez należącą do Moniki Lasoń firmę Groser z Grodziska pod Rzgowem w powiecie łódzkim wschodnim.

- Nasze produkty to realizacja koncepcji od pola do stołu. Groseran produkujemy na siennym kozim mleku, co oznacza, że karmimy kozy wyłącznie sianem z naszych pól. Aromatycznym, dzięki czemu ser ma świetny zapach. Mleko przetwarzamy w zasadzie zaraz po udoju. Dzięki temu w serze zostaje dużo smaku - opowiada Monika Lasoń.

Wyrobu pysznych serów właściciele firmy uczyli się od serowarów w Holandii. Ich półroczny kozi ser został kilka lat temu wyróżniony Tygielkiem Smaków. Dwuletni Groseran zdobył w tym roku nagrody podczas targów żywności na Łotwie, a gdy Monika Lasoń odbierała Tygiel Smaków, produkowany przez nią ser czekał na werdykt targów w Norwegii.

Konkurs po raz czternasty zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W tym roku o prestiżowy tytuł rywalizowało 38 producentów tradycyjnej żywności, którzy zgłosili 52 produkty w 7 kategoriach. Jurorzy, którzy wchodzili w skład komisji konkursowej, brali pod uwagę walory smakowe, ale punkty przyznawali także za skład produktów, wygląd, sposób prezentacji, opakowanie.

Samorząd Województwa Łódzkiego reprezentował podczas konkursu wicemarszałek Piotr Adamczyk.

- Zależy nam na tym, aby Łódzkie smakowało. I mamy tutaj liderów, którzy smakami mogą rozsławić nasze województwo – mówił podczas wręczenia nagród Piotr Adamczyk, gratulując zwycięzcom tegorocznej edycji Tygla Smaków.

Tygielki Smaków, czyli nagrody w poszczególnych kategoriach konkursowych, zdobyli:

- szynka poddębicka - wytwarzana przez Małgorzatę Konieczną i Stefana Bednarka z powiatu poddębickiego - kategoria produkty mięsne

- konfitura z jagody kamczackiej – produkowana przez firmę Rolniczy Handel Detaliczny Ewy i Janusza Świątkowskich z powiatu łowickiego - kategoria orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce

- chleb grochowy z ciecierzycą - firmy P.P.H.U. Agnieszka Gajda-Sokołowska z powiatu pabianickiego - kategoria wyroby piekarnicze i cukiernicze

- kaczka faszerowana po szlachecku - Fundacji Poziomkowo Marka Nasza Kaczka z powiatu pabianickiego - kategoria gotowe dania i przyprawy

- bio sok z pomidora przecierowy – z Tłoczni Soków Owocowych Vero Dariusza Kuny z powiatu brzezińskiego – kategoria napoje

- pabianicki przysmak – ser firmy Serce na talerzu Agnieszki Olejniczak z Szynkielewa w powiecie pabianickim - kategoria sery i inne produkty mleczne

- śledzie kiszone - firmy Celtica Piotra Klepacza z Łodzi – kategoria inne produkty, w tym oleje i tłuszcze, miody, produkty rybołówstwa, ryby itp.

Tegoroczna edycja konkursu została wzbogacona o dodatkową nagrodę specjalną Zielony Tygielek Smaków promującą produkty i potrawy ekologiczne, generujące jak najmniejszą ilość dwutlenku węgla podczas cyklu powstawania wyrobu. Liczyła się tutaj m.in. produkcja oparta na praktykach korzystnych dla środowiska. Ważne były surowce, półprodukty i produkty, czyli wytwarzanie z wykorzystaniem lokalnych zasobów w bliskiej odległości od miejsca przerobu czy produkcji, stosowanie ekologicznych opakowań, które minimalizują ilość odpadów i są poddawane recyklingowi. Jury analizowało też sposób dystrybucji, transportu i logistykę dostaw oraz dostępność w lokalnych punktach sprzedaży, na przykład na ryneczkach, jarmarkach i targowiskach.

Nagroda w tej kategorii przyznana została za bio twaróg tłusty firmy Klimeko z Dionizowa w powiecie zduńskowolskim.

Celem konkursu Tygiel Smaków jest promocja produktów regionalnych z Łódzkiego, wytwarzanych tradycyjnymi metodami, często z pokolenia na pokolenie. Chodzi w nim także o propagowanie wiedzy o żywności wysokiej jakości z województwa łódzkiego i wyszukiwanie lokalnych przysmaków, które mogłyby stać się kulinarną wizytówką województwa. Efektem konkursu jest wzmocnienie pozycji rynkowej produktów tradycyjnych i zainteresowanie nimi konsumentów, a w rezultacie rozwój rynku produktów wysokiej jakości. Statuetki otrzymało dotąd ponad 100 produktów.

Tygiel Smaków był częścią XVI Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz XII Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO. Patronat nad targami objął między innymi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

AA/Fot. Sebastian Sołtyszewski