Szczepieniobusy dojadą do mieszkańców Łódzkiego

piątek, 6 sierpnia 2021

Od najbliższej niedzieli, 8 sierpnia po województwie łódzkim będą jeździły cztery szczepieniobusy, uruchomione w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W akcję zaangażował się także samorząd województwa łódzkiego. Dzięki temu stworzona została możliwość dotarcia do wsi i mniejszych miejscowości w regionie.

Głównym celem jest zaszczepienie jak największej liczby mieszkańców naszego województwa, a także edukacja i promocja szczepień przeciw COVID-19.

Szczepienia w mobilnych punktach będą się odbywały głównie podczas pikników rodzinnych, dożynek i innych imprez plenerowych, jak również na targowiskach, placach przykościelnych i na terenie obiektów sportowych. Chętne osoby będą zaszczepione jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson.

Akcja organizowana wspólnie z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim w Łodzi rozpocznie się w gminach: Buczek, Goszczanów, Rawa Mazowiecka, Wola Krzysztoporska. Kolejne miejsca będą na bieżąco konsultowane i wybierane na podstawie mapy wyszczepialności w regionie łódzkim. Szczepieniobusy będą dostępne dla mieszkańców od 5 do 7 dni w tygodniu, w sierpniu, wrześniu i październiku.

W akcję zaangażowane zostały jednostki podległe samorządowi województwa łódzkiego: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie, Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim oraz Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu.

- Od początku pandemii bardzo ściśle współpracujemy z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim. Mamy szpitale, które od początku pandemii były zaangażowane w walkę z wirusem SARS-CoV-2. Ta współpraca przez cały ten okres była wręcz wzorowa. Dzisiaj jest kolejny etap tej współpracy. - powiedział na konferencji prasowej wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk. - Postanowiliśmy wprowadzić nową formę szczepień, która będzie dedykowana dla wszystkich, którzy w najbliższym czasie będą uczestniczyć m.in. w piknikach rodzinnych czy dożynkach.

Podległe samorządowi placówki zapewnią kadrę medyczną kwalifikującą i wykonującą szczepienia, niezbędne leki, laptopy z dostępem do mobilnego internetu oraz drukarki, by zaszczepione osoby mogły od razu otrzymać unijne certyfikaty COVID-19.

A już w sobotę (7 sierpnia) będzie można się zaszczepić w Teatrze Wielkim w Łodzi podczas rozgrywek Pucharu Polski w Szachach. Jak poinformował wicemarszałek Piotr Adamczyk mobilny punkt szczepień będzie dostępny w godzinach 10.00 – 15.00.

Ogólnie w województwie łódzkim działa ponad pół tysiąca punktów szczepień. Ich adresy i numery telefonów publikowane są na stronie Ministerstwa Zdrowia, a ich lista jest na bieżąco aktualizowana: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/  

Ponadto w regionie łódzkim działa niezależnie mobilny punkt szczepień powszechnych, za który odpowiada Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego. Aby skorzystać w nim ze szczepienia wystarczy mieć wystawione e-skierowanie.

Gminy z województwa łódzkiego z największą liczbą zaszczepionych mieszkańców to: Łódź, Kutno, Skierniewice, Łowicz, Zgierz, Łęczyca, Sieradz, Głowno, Ksawerów i Konstantynów Łódzki.

DK, fot. Sebastian Sołtyszewski