Spotkanie partnerów projektu Europa dla Obywateli

poniedziałek, 4 lipca 2016
W województwie łódzkim odbyło się czwarte spotkanie projektowe w ramach projektu „Europejskie Regiony na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”. Gośćmi Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli byli przedstawiciele władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych m.in. z Łotwy, Grecji, Słowenii i Rumunii.
 
Celem projektu jest wzmocnienie rozwoju długotrwałej współpracy między partnerami projektu i nie tylko, ponieważ do partycypacji w aktywnościach związanych z wydarzeniem zapraszane są również władze lokalne, regionalne oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Wszystko po to, by razem tworzyć i realizować nowe przedsięwzięcia, dzięki którym otworzymy się na Europę i bardziej ją zrozumiemy.
 
Pierwszego dnia pobytu międzynarodowi eksperci odwiedzili Piotrków Trybunalski, gdzie spotkali się z pomysłodawcami i koordynatorami projektu Miasto Piwowarów. Jest to przykład współpracy władz lokalnych ze strefą biznesu, który może zaowocować produktem turystycznym promującym miasto
i jego historię poprzez utworzenie m.in. „Szlaku Piwowarskiego”, „Centrum Edukacji Browarniczej”, dwóch browarów, a nawet Łaźni Piwnych. Interesująca prezentacja projektu pokazała partnerom, że tylko wspólne działanie ludzi przedsiębiorczych na rzecz społeczności lokalnej może dać wymierne efekty i pobudzić region do życia.
 
Drugi dzień wizyty goście spędzili w stolicy województwa, gdzie przedstawiono im przykłady działań wspierających lokalnych przedsiębiorców oraz miejsca sprzyjające aktywizacji młodych kreatywnych mieszkańców miasta. Najważniejszą jego częścią była konferencja „Przedsiębiorczość i Unia – Obywatele UE jako przedsiębiorcy na wspólnym rynku”, która zainaugurowana została przez Jolantę Ziębę-Gzik, członka zarządu Województwa Łódzkiego. Spotkanie podzielone zostało na dwa panele: pierwszy dotyczył systemów wsparcia przedsiębiorczości, gdzie swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele ŁARR S.A., Fundacji Rozwoju Gminy Zelów, a także partnerzy projektu z Grecji, Rumunii oraz Łotwy; drugi panel to wystąpienia osób związanych z przemysłem kreatywnym - prelegenci z Art Inkubatora oraz Akademickiego Centrum Designu, którzy pokazali, jak w branży przemysłów kreatywnych od pomysłu można przejść do realizacji oraz jak połączyć potencjał różnych podmiotów i wykorzystać go w biznesie, co doskonale udowodnił również przedstawiciel firmy Hemidall Combat Systems.
 
Po południu goście z zagranicy wzięli udział we wspólnym gotowaniu w studiu kulinarnym działającym na OFF Piotrkowskiej, gdzie zaprezentowana została kuchnia regionalna w nowoczesnej odsłonie. Pozwoliło to w nietuzinkowy sposób połączyć grupę i wpłynęło na wymianę poglądów,
a także zrodziło nowe projektowe pomysły. Kropką nad „i” był przejazd do Aleksandrowa Łódzkiego, by w strefie kibica wspólnie obejrzeć mecz reprezentacji Polski w ćwierćfinale mistrzostw Europy.
 
Dzień trzeci opierał się głównie na wizytach w regionie. Rozpoczął się od spotkań w mieście ogrodów różanych i firm rodzinnych – Łasku. Goście zostali zabrani na wizyty studyjne do dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, a także spotkali się z władzami lokalnymi.
 
Wydarzenie projektowe finansowane zostało ze środków unijnego programu Europa dla Obywateli.
(bsk)