Spełniamy marzenia o bezpiecznych drogach w Łódzkiem

piątek, 9 września 2022

Od najwcześniejszych lat nauki, jednymi z najważniejszych zajęć dla dzieci są te o bezpieczeństwie na drodze. W piątek, 9 września, takie zajęcia, w plenerze, odbyły się w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestniczyli w nich uczniowie miejskich szkół, którzy przez zabawę uczyli się zasad właściwego poruszania się na ulicach i przejściach dla pieszych. To zadanie wzięły na siebie policja, straż miejska i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi. Po stronie samorządu województwa łódzkiego, który był organizatorem pikniku, było stworzenie warunków do tego, aby na drogach w Łódzkiem było bezpieczniej, dlatego impreza odbyła się przy zmodernizowanej niedawno  drodze wojewódzkiej nr 713.

Powrót dzieci do szkół po wakacjach to idealny moment na przypomnienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W piątek, przez zabawę, te zasady przypominały sobie przedszkolaki i uczniowie z Tomaszowa. Okazją był piknik „Bądź bezpieczny”, który samorząd województwa łódzkiego zorganizował na Przystani nad Pilicą. Naszymi partnerami był UM w Tomaszowie, policja, straż, WOPR, NFZ oraz WORD w Łodzi.  Nie zabrakło też punktów informacji o Funduszach Europejskich, bo podczas imprezy mieszkańcy Tomaszowa mogli się dowiedzieć, jak i na co pozyskać dotację. Samo miejsce wydarzenia – Przystań nad Pilicą – to przykład skutecznego wykorzystania funduszy unijnych.  

Podczas pikniku najwięcej atrakcji przygotowano dla dzieci – były zabawy sportowo-rekreacyjne, nauka języka migowego, animacje, występy wokalne i konkursy z nagrodami. Dzieci witali komisarz Błysk i Miś – maskotki policji województwa łódzkiego oraz Straży Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim, bo przewodnim tematem wydarzenia było bezpieczeństwo. W trakcie zabawy można było zagrać w szachy z Grzegorzem Schreiberem, marszałkiem województwa łódzkiego oraz Marcinem Witko, prezydentem Tomaszowa Mazowieckiego, a także podszkolić swoje umiejętności jazdy na rowerze. Strażacy przygotowali pokaz ratownictwa, ratownicy medyczni uczyli pierwszej pomocy, a WORD przywiózł do Tomaszowa miasteczko ruchu drogowego i symulator dachowania. Były też podziękowania dla osób, które przed szkołami przeprowadzają dzieci przez ulicę – marszałek Grzegorz Schreiber wręczył im kosze z produktami regionalnymi.

Bezpieczne dojście do szkoły to przede wszystkim bezpieczne drogi, a taką jest od niedawna droga wojewódzka nr 713, która przebiega obok przystani, czyli miejsca pikniku. Przy jednym z nowych rond na DW 713 – przy zbiegu ulic Mireckiego i Szczęśliwej – odbyła się konferencja prasowa dotycząca tej inwestycji.

-  8 września był dzień marzyciela. A dziś spotykamy się przy ul. Szczęśliwej. To nie może być przypadek. Zbyt wielu mieszkańców Tomaszowa marzyło o tym, żeby ta droga powstała, była nowoczesna i bezpieczna. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że wszyscy jesteśmy szczęśliwi – mówił marszałek Grzegorz Schreiber. – Mieszkańcy doskonale pamiętają, jak wyglądał przejazd przez to miejsce, w którym dziś stoimy. Teraz to zupełnie inna rzeczywistość, i to tylko jedno miejsce, a my zmieniliśmy tę drogę na odcinku 4 kilometrów. Powstała nowoczesna arteria, która ma 15 skrzyżowań, 3 ronda i 12 zatok autobusowych. Cztery kilometry drogi to też 8 kilometrów chodników.

Marszałek przypominał także, że inwestycja zakończyła się dwa miesiące przed terminem, a jej realizacja była możliwa dzięki pieniądzom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, co jest przykładem współpracy samorządu województwa z rządem. Jak przyznał, DW nr 713 inspiruje do dalszych marzeń, żeby wszystkie drogi wojewódzkie w Łódzkiem wyglądały tak, jak ten 4-kilometrowy odcinek.

W konferencji wzięli też udział poseł Robert Telus, prezydent Tomaszowa Marcin Witko, radna wojewódzka Ewa Wendrowska, Mirosław Kukliński, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi, Dariusz Misztal, dyrektor WORD w Piotrkowie oraz przedstawiciele wykonawcy. Wszyscy, a także uczestniczący w konferencji dziennikarze, wzięli udział w specjalnym przejeździe po wyremontowanym odcinku DW 713. Pilotem kierowcy, a także przewodnikiem po inwestycji, był pilot rajdowy Maciej Wisławski.

Przebudowa drogi wojewódzkiej 713 rozpoczęła się pod koniec 2020 roku. Pieniądze na ten cel – prawie 31 milionów złotych - samorząd województwa łódzkiego pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace objęły odcinek od ronda Dmowskiego do granic miasta. W trakcie inwestycji poszerzono do 7 metrów jezdnię, przebudowano 15 skrzyżowań oraz rozbudowano jedno istniejące i wybudowano dwa nowe ronda, co zdecydowanie poprawiło płynność ruchu i jego bezpieczeństwo. Bezpieczniej mogą się czuć także piesi: powstały szerokie chodniki, aż 34 oświetlone przejścia dla pieszych i 12 zatok autobusowych. Inwestycja objęła też remonty dwóch mostów na Pilicy i przejazdu kolejowego, budowę kanalizacji oraz budowę niemal 250 zjazdów na posesje.

Podczas wizyty w powiecie tomaszowskim, marszałek Grzegorz Schreiber, odwiedził również malarza Józefa Panfila. Rozmowa z mieszkającym w Smardzewicach artystą, dotyczyła promocji jego twórczości i współpracy z jednostkami kultury samorządu województwa łódzkiego.

 

kw

 

fot. Piotr Wajman/Adam Staśkiewicz