Skierniewice kwiatowo-owocowo-warzywną stolicą Łódzkiego

niedziela, 11 września 2022

Zespół Pałacowo-Parkowy Parku Prymasowskiego w Skierniewicach, siedziba Instytutu Ogrodnictwa i Park Miejski, to od soboty, 10 września, miejsca wyjątkowe pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych w Łódzkiem. Z rąk Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, prezes Instytutu oraz prezydent Skierniewic, odebrali specjalne certyfikaty i statuetki w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Okazja była wyjątkowa, bo Instytut i miasto są gospodarzami trwającego 45. skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

Kwiaty, owoce i warzywa królują w ten weekend w Skierniewicach. Wyjątkowe święto darów lata odbywa się tu już niemal od pół wieku. – Pokazaliście dziś Państwo dorobek miasta i powiatu, za co bardzo dziękuję. W naszym województwie to jedno z najważniejszych wydarzeń – podkreślił marszałek Grzegorz Schreiber przekazując gratulacje organizatorom za przygotowanie wspaniałego korowodu ulicami Skierniewic, w którym zaprezentowały się szkoły, instytucje, stowarzyszenia i miejskie służby. Widowiskowy przemarsz rozpoczął oficjalne obchody święta, na które do Skierniewic przyjechały tysiące mieszkańców regionu i Polski.

Jak podkreślił marszałek Schreiber, samorząd województwa kibicuje Skierniewicom i wspiera to miasto w jego „zielonych” pomysłach. Jednym z takich działań, jak przypomniał, jest projekt „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, którym samorząd WŁ zachęca samorządy do zakładania ogrodów, skwerów i innych oaz zieleni. W sobotę, marszałek w ramach tej inicjatywy, przekazał na ręce prezydenta Skierniewic Krzysztofa Jażdżyka oraz profesor Doroty Konopackiej, prezes Instytutu Ogrodnictwa, specjalne statuetki i certyfikaty dla miejsc wyjątkowych pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Wyróżnione przestrzenie zielone to Park Miejski w Skierniewicach oraz Zespół Pałacowo-Parkowy Parku Prymasowskiego w Skierniewicach, siedziba Instytutu. To miejsca, jak podkreślił marszałek, którymi Łódzkie chce się chwalić na całą Polskę. – Chcemy takie miejsca promować – zaznaczył Grzegorz Schreiber.

W skierniewickim święcie wzięli też udział parlamentarzyści z Łódzkiego, przedstawiciele rządu i radni wojewódzcy. W otwarciu uczestniczyli: minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wiceminister finansów Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Krzysztof Ciecióra, wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, marszałek senior Antoni Macierewicz, posłowie: Grzegorz Wojciechowski, Robert Telus, Cezary Grabarczyk, Przemysław Ligenza, prezes NFOŚiGW, radni wojewódzcy: Ewa Wendrowska, Anna Rabiega, Janusz Ciesielski i Marcin Bugajski, władze powiatu skierniewickiego i działający tam samorządowcy.

Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na zwiedzanie stoisk wystawców. Najwięcej punktów sprzedaży z sadzonkami roślin owocowych oraz ozdobnych usytuowano właśnie na terenie wyróżnionej Osady Pałacowej w Skierniewicach. Podczas święta zadebiutował, również przygotowany przez Instytut Ogrodnictwa, kiermasz „Jedz zdrowo – żyj zdrowo”. Wystawcami tam są firmy z całej Polski, które współpracują z Instytutem m.in. przy recepturach swoich wyrobów. W ofercie wystawców są prawdziwe bomby witaminowe, czyli naturalne soki, konfitury i przetwory z owoców, kwiatów, warzyw i ziół.

Skierniewickie święto to także mnóstwo innych atrakcji: targi ogrodniczo-rolne, festiwal roślinożerców, degustacje smaków regionalnych, wybory Miss Polonia Skierniewice oraz pokazy sztucznych ogni i mappingu.

Wydarzenie, które potrwa do niedzieli, 11 września, to również koncerty m.in. zespołów Varius Manx, Dżem, Lemon, a także wokalistów: Katarzyny Nosowskiej, Viki Gabor czy Natalii Szroeder.

 

kw

fot. Piotr Wajman