Seniorzy na plus

środa, 20 września 2023

Niemal 1000 seniorów z całego regionu bawiło się podczas Gali „Senior Plus”, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Łodzi. Uczestnikom wydarzenia, za ich aktywność i działalność na rzecz Łódzkiego, dziękował Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa. – Dziękuję, że chcecie się z nami dzielić swoim doświadczeniem – powiedział.

Organizowana przez samorząd województwa gala jest obowiązkowym punktem w kalendarzach organizacji działających na rzecz osób 60 plus w Łódzkiem. Tak było i w tę środę, 20 września – na widowni Teatru Wielkiego w Łodzi zasiedli przedstawiciele i działacze stowarzyszeń senioralnych, uniwersytetów trzeciego wieku, fundacji czy rad seniorów z całego województwa. Doroczna uroczystość to ich wielkie święto.

- Dziękuję wam, że chcecie się dzielić swoim doświadczeniem z młodszymi i jestem pod wrażeniem, jak aktywnie korzystacie z możliwości, jakie stwarza starszym mieszkańcom samorząd województwa – mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

W uroczystości wzięli udział goście: poseł Tadeusz Woźniak, Krystyna Ozga, przewodnicząca Rady Seniorów Województwa Łódzkiego, Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Mateusz Barwaśny, prezes stowarzyszenia PomagaMy oraz Iwona Wieczorek, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.

Podczas gali, wicemarszałek nagrodził laureatów Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów „Co nam w duszy gra”, który we wrześniu zorganizowało Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Uczestnicy konkursu byli oceniani w trzech kategoriach: chór, zespół wokalny i soliści. W pierwszej kategorii najwyższą nagrodę zdobył chór "Canticum" z Łowicza, a kolejne: Melodia z Bielaw i Serenada z Radomska. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali członkowie chóru "Złota Jesień" z Rawy Mazowieckiej.

Wśród zespołów jury najwyżej oceniło „Zespół z Okolic Młyna” z miejscowości Wielgomłyny. Drugie miejsce zajął Zespół Wokalny "CANTABILE" z Opoczna, a trzecie - Zespół Wokalny "Senior na+" z Konopnicy. Wyróżnienie otrzymał Zespół Wokalny ze Zduńskiej Woli.

W kategorii soliści pierwszą nagrodę wyśpiewał Mieczysław Kincel z Tomaszowa Mazowieckiego. Drugie i trzecie miejsce zajęli Jadwiga Kocik z Tomaszowa Mazowieckiego i Maria Dzierżawska ze Zduńskiej Woli. Były też trzy wyróżnienia – otrzymali je Henryk Miśkiewicz ze Zduńskiej Woli, Marek Piekarski z Rokicin i Grażyna Olejnik z Opoczna.

Gala w Teatrze Wielkim była też okazją do prezentacji najciekawszych projektów realizowanych na rzecz osób starszych w Łódzkiem. Zostały one zebrane w „Atlasie Dobrych Praktyk”, a 15 autorów takich inicjatyw odebrało z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ziemby i wiceprzewodniczącego Zbigniewa Linkowskiego podziękowania i upominki.

Po części oficjalnej, goście wydarzenia mogli wysłuchać koncertu muzyki latynoamerykańskiej.

Seniorzy z Łódzkiego na co dzień mogą liczyć na wsparcie samorządu województwa. Jest to m.in. karta seniora, telefon wsparcia dla osób powyżej 60 roku życia, program „Senior za kierownicą” czy granty na aktywności i wydarzenia organizowane dla osób starszych. Są to także szkolenia np. związane z bezpieczeństwem, również bezpieczeństwem w sieci czy warsztaty ogrodnicze. 

Galeria wszystkich zdjęć z gali

 kw

fot. Tomasz Grala

Media