Senior za kierownicą

piątek, 1 października 2021

,,Bezpieczna jazda w Łódzkiem, senior za kierownicą’’, to nowy pilotażowy program skierowany do mieszkańców województwa łódzkiego powyżej 60 roku życia.

Na początku października program oficjalnie zainaugurował marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
- Chcemy żeby mieszkańcy regionu czuli się bezpiecznie na drogach. Bezpieczeństwo w komunikacji, obok walki z wykluczeniem społecznym, to dla Sejmiku, dla Zarządu Województwa i dla mnie rzecz najważniejsza  – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber.

Program Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego będzie realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. ,,Bezpieczna jazda w Łódzkiem, senior za kierownicą’’, to program skierowany do osób posiadających prawo jazdy. Zaplanowano jednodniowe szkolenie składające  się z trzech części i obejmujące 8 godzin zajęć. Pierwsza część to szkolenie teoretyczne. Prowadzący zajęcia przedstawi to, co następnie wykorzystane zostanie przy szkoleniu praktycznym. Poza tym nie zabraknie informacji o liczbach i przyczynach wypadków na drogach, a także o ostatnich zmianach w przepisach ruchu drogowego. Druga część będzie wykorzystywała możliwości obiektu ODTJ (Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy) w Sieradzu. Zaplanowano pokaz na symulatorze dachowania, jazdy pojazdem wyposażonym w troleje, wprowadzanie pojazdu szarpakiem w poślizg. Pojawią się kurtyny wodne symulujące przeszkody. Uczestnicy szkolenia będą ślizgać się na płytach poślizgowych na prostej drodze i na łuku. Będą też trenować hamowanie na śliskiej nawierzchni. Wszystko po to, by wyćwiczyć reakcje obronne przydatne w sytuacjach awaryjnych.
Część trzecia to również szkolenie praktyczne, ale realizowane w rzeczywistym ruchu drogowym pod okiem doświadczonego instruktora. Trening skupi się na zachowaniu w pobliżu przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Uczestnicy będą trenować zmianę pasa ruchu na drogach wielopasmowych i wybieranie właściwego toru jazdy przez skrzyżowania.
Szkolenie praktyczne w ruchu drogowym będzie rejestrowane, a uczestnik szkolenia otrzyma zapis swojego szkolenia z przebiegiem jazdy i uwagami instruktora.

Jakie kryteria musi spełniać kursant?
Warunkiem udziału w szkoleniu jest wcześniejsze zgłoszenie i uzyskanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia oraz posiadanie prawa jazdy. Osoba, która chce wziąć udział w szkoleniu, musi być na tyle sprawna fizycznie i psychicznie, by móc kierować pojazdem.

Terminy szkoleń
W każdej grupie szkoleniowej będzie mogło uczestniczyć 15 osób.
Zajęcia będą prowadzone w godzinach 9.00 – 17.00.

Zaplanowano 4 terminy szkoleń:
26 października
27 października
16 listopada
17 listopada

Miejsce szkolenia: Obiekt Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Sieradzu (ul. Sikorskiego 1)

Gdzie można się zapisać?
Zapisów można dokonać po numerem telefonu  42 663 35 88 lub wypełniając formularz elektroniczny na stronie: https://elodzkie.pl/ankiety/zgloszenie-na-szkolenie-senior-za-kierownica

Osoby uczestniczące w szkoleniu będą mogły bezpłatnie dojechać do Sieradza Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

bg.

Media