facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Sejmik uczcił Konstytucję RP

05.04.2017
Uroczystą sesją radni Sejmiku Województwa Łódzkiego uczcili Jubileusz 20-lecia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim a honorowymi gośćmi byli m.in.: dr Józef Zych – Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego z 1997 r., prof. Andrzej Rzepliński – były Prezes Trybunału Konstytucyjnego i Stanisław Trociuk – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
 
Już podczas poprzedzającej sesję konferencji prasowej przewodniczący Sejmiku Marek Mazur i marszałek województwa Witold Stępień wyjaśniali ideę, jaka przyświecała organizacji tej uroczystości. Wydarzenie to zaplanowane było jako uzupełnienie oficjalnych obchodów Jubileuszu 20.lecia Konstytucji RP, lecz z braku uroczystości centralnych, sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego stała się najważniejszym tego typu „eventem” w Polsce. Na miejsce tego wydarzenia celowo wybrano Piotrków Trybunalski – kolebkę polskiego parlamentaryzmu, gdzie dzięki funduszom Unii Europejskiej, w dawnym średniowiecznym klasztorze Panien Dominikanek powstało imponujące Centrum idei „Ku Demokracji”.
Na sesję, oprócz prelegentów przybyli Posłowie na Sejm RP: Władysław Kosiniak-Kamysz, Elżbieta Radziszewska, Dorota Rutkowska, Paweł Bejda i Cezary Grabarczyk. Nie zabrakło samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki i kultury. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji, część gości udała się pod pobliski klasztor Ojców Bernardynów, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Konstytucję 3 Maja. Uroczysta sesja rozpoczęła się natomiast wprowadzeniem na scenę Sztandaru Województwa Łódzkiego i odśpiewaniem Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Na wstępie przewodniczący Marek Mazur zapytał radnych o możliwość przyjęcia porządku obrad sesji poprzez aklamację. Nie zgodził się na to jednak klub radnych PiS, a jego przewodniczący Piotr Adamczyk zaproponował zdjęcie z porządku przemówienia prof. Rzeplińskiego. Wniosek ten jednak przepadł w głosowaniu.
Po tych kwestiach proceduralnych rozpoczęto uroczystość. Przewodniczący Sejmiku odczytał preambułę Konstytucji RP, a w swoim przemówieniu odniósł się głównie do zasady pomocniczości, która ma swoje umocowanie w polskiej Ustawie Zasadniczej i leży u podstaw polskiej samorządności. Marszałek Witold Stępień mówił z kolei o ramach prawnych konstytucji, które pozwoliły na odniesienie sukcesu przez Polskę, zarówno w gospodarce jak i polityce zagranicznej. Po tych przemówieniach wprowadzających, o zabranie głosu poproszono dr Józefa Zycha – wybitnego parlamentarzystę i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, które 2 kwietnia 1997 r. uchwaliło Konstytucję RP. Marszałek Zych niezwykle barwnie opowiadał o pracach nad konstytucją i o jej uroczystym uchwaleniu. Przypominał też, że celem nadrzędnym ówczesnych polityków było porozumienie. Kolejnym mówcą był profesor Rzepliński, który uznał, że uchwalenie obowiązującej konstytucji było prawdziwym cudem. Były Prezes Trybunału Konstytucyjnego odnosił się także do kwestii ustrojowych, podkreślając że podstawą praworządności oraz demokracji w Polsce jest trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ich role są równorzędne i nikt, zdaniem prof. Rzeplińskiego, nie powinien próbować stosować gradacji tych władz ani wynosić jednej nad inne. Ostatnim z prelegentów był Stanisław Trociuk – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który skupił się w swoim wystąpieniu na prawach jednostki, zapisanych i zagwarantowanych w polskiej konstytucji. Wszyscy prelegenci otrzymali owacje na stojącą oraz bukiety kwiatów. Na koniec głos zabrali jeszcze przedstawiciele klubów parlamentarnych: Władysław Kosiniak-Kamysz w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Elżbieta Radziszewska w imieniu Platformy Obywatelskiej. Uroczystość zwieńczył znakomity koncert Kameralnego Męskiego Zespołu Wokalnego „The Singing Heads”, który zaprezentował m.in. specjalnie skomponowany na tę okazję utwór pt. „Preambuła”.
Rafał Jaśkowski 

Polecane

Premierowe Karty Seniora Województwa Łódzkiego

17-01-2018

Zygmunt Cybulski z Konstantynowa Łódzkiego, Maria Banach z Łodzi oraz...

Czytaj więcej

Powiat Łaski podsumowuje 2017 rok

17-01-2018

Wczorajsze, uroczyste Spotkanie Noworoczne w powiecie łaskim było okazją do...

Czytaj więcej

Rozgrzewamy WOŚP !

11-01-2018

Na ulicy Piotrkowskiej odbyła się konferencja poświęcona przygotowaniom do 26...

Czytaj więcej

Budżet Obywatelski integruje

11-01-2018

W Romanowie w gminie Błaszki mieszka niespełna 200 osób. Mimo...

Czytaj więcej

Marszałek na medal !

11-01-2018

11 stycznia w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, marszałek...

Czytaj więcej

Łódzkie Mundialito

10-01-2018

W Zduńskiej Woli marszałek Witold Stępień wziął udział w lekcji...

Czytaj więcej

Rekordowa kwota na renowację zabytków

10-01-2018

Aż 5 mln zł na przywracanie świetności najcenniejszym zabytkom regionu...

Czytaj więcej

Świąteczno-noworoczny jubileusz w Radomiu

10-01-2018

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyło się doroczne spotkanie...

Czytaj więcej

30-lecie sakry biskupiej

10-01-2018

W niedzielę w łódzkiej Archikatedrze odbyła się uroczysta msza święta...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl