Samorządy wspierają Kolejową Komunikację Autobusową w Łódzkiem
czwartek, 17 lipca 2025Kolejowa Komunikacja Autobusowa ŁKA ze wsparciem samorządów. Przedstawiciele 18 gmin, miast i powiatów z regionu podpisali z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego listy intencyjne, deklarując wspólne finansowanie przewozów KKA w najbliższych latach. To ważny krok w stronę skutecznej walki z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie.
Kolejowa Komunikacja Autobusowa to przełomowy projekt realizowany przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Wystarczy wsiąść do autobusu KKA, by szybko dostać się na stację i kontynuować swoją podróż pociągiem. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i szybkość podróży, a mieszkają w miejscowościach oddalonych od infrastruktury kolejowej. Obecnie funkcjonuje już 10 linii KKA – autobusy najczęściej kursują tam, gdzie nie dociera żaden inny przewoźnik. Ich godziny przyjazdu i odjazdu są skoordynowane z rozkładem jazdy pociągów, tak by mieszkańcy mogli sprawnie dojechać do szkoły, pracy, lekarza czy instytucji kultury.
Do inicjatywy przyłącza się 18 samorządów z regionu. To miasta Ozorków i Brzeziny, gminy Parzęczew, Jeżów, Rogów, Brzeziny, Andrespol, Brójce, Koluszki, Tuszyn, Głuchów, Budziszewice, Rokiciny i Będków oraz powiaty zgierski, brzeziński, łódzki wschodni i skierniewicki. Ich przedstawiciele podpisali listy intencyjne w tej sprawie z marszałek Województwa Łódzkiego Joanną Skrzydlewską i członkiem Zarządu WŁ Arturem Bagieńskim.
- Wiemy, że mamy najlepszą kolej aglomeracyjną w Polsce, o tym świadczą opinie ekspertów, a także samego Ministerstwa Infrastruktury. ŁKA jest koleją bezpieczną, punktualną, wygodną, natomiast nie jest w stanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie chcieliby mieszkańcy Łódzkiego. Dlatego Kolejowa Komunikacja Autobusowa jest wspaniałym uzupełnieniem kolei i może być bezpłatna dla mieszkańców dzięki Państwa zaangażowaniu – mówiła do samorządowców marszałek Joanna Skrzydlewska, dziękując im za wspólną walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie. – Razem możemy zrobić więcej dla naszych mieszkańców.
Jak dodaje Artur Bagieński, samorząd województwa liczy na to, że podobną współpracę na rzecz poprawy komunikacji w swoich gminach i powiatach podejmą kolejne samorządy. – Chcemy cały czas iść do przodu i namawiamy was, abyście poszli z nami – zwrócił się do samorządowców.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w tym roku przeznaczy na funkcjonowanie 10 linii Kolejowej Komunikacji Autobusowej niemal 15 mln złotych. Samorządy dołożą w sumie prawie 2 mln – w zależności od długości tras przebiegających przez ich teren. Jednym z partnerów WŁ jest powiat łódzki wschodni oraz cztery gminy znajdujące się na jego terenie. - Teren powiatu łódzkiego wschodniego to linia kolejowa Łódź-Warszawa, ale także sieć gmin, które do wstępu do tej linii kolejowej jeszcze nie mają. Kolejowa Komunikacja Autobusowa to możliwość połączenia mieszkańców powiatu nowym krwioobiegiem, nie tylko poprzez kolej, ale także poprzez linie autobusowe – mówi Mateusz Karwowski, starosta powiatu łódzkiego-wschodniego. Jak dodaje, zainteresowanie KKA wśród pasażerów rośnie z każdym miesiącem.
Kolejowa Komunikacja Autobusowa ŁKA ciągle się rozwija. W lipcu jej flota powiększyła się o 13 dodatkowych busów, wystartowała też nowa linia z Rydzynek przez Tuszyn, Żeromin, Czarnocin i Wolbórkę do Będkowa. Tylko od stycznia do maja tego roku z usług KKA skorzystały 234 tys. pasażerów. Szczegółowy rozkład jazdy Kolejowej Komunikacji Autobusowej można znaleźć na stronie lka.lodzkie.pl.
ms, kw
fot. S. Sołtyszewski
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/samorzady-wspieraja-kolejowa-komunikacje-autobusowa-w-lodzkiem#sigProId46d361b40a