Ruszyła budowa WORD-u w Kutnie

poniedziałek, 25 marca 2024

Mieszkańcy północnej części województwa czekali na to wiele lat. Droga do symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod budowę Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kutnie nie była łatwa. Dzięki staraniom samorządu województwa łódzkiego stało się to możliwe. Jeszcze w tym roku mieszkańcy Kutna i powiatu kutnowskiego będą zdawać egzaminy na prawo jazdy u siebie.

Mieszkańcy północnej części województwa od ponad 25 lat jeżdżą na egzaminy do ośrodków w Sieradzu czy Skierniewicach, ale także tych zlokalizowanych poza naszym województwem, np. w Płocku. Nie jest to ani wygodne, ani tanie.

10 lat temu Rada Powiatu Kutnowskiego wystąpiła do ówczesnego marszałka województwa o wskazanie Kutna jako miejsca egzaminu. Taka zgoda została wydana, ale dopiero 2 lata później. Potem były próby wyłonienia przez prezydenta Kutna wykonawcy siedziby i placu manewrowego nowego WORD-u. Nie udało się.

Mijają kolejne lata, wreszcie w 2021 r. temat podejmują nowe władze województwa. Wykonana zostaje dokumentacja techniczna, zapada decyzja, że obiekty dla Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z filią w Kutnie powstaną na działce podarowanej Województwu przez Powiat Kutnowski. W 2023 r. wydane zostaje pozwolenie na budowę. Kolejne etapy to ogłoszenie przetargu (styczeń 2024), wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy (marzec).

- Przez wiele lat nie było nikogo, kto odpowiedziałby na oczekiwania mieszkańców - mówił podczas konferencji prasowej w Kutnie marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. - Dziś z radością i satysfakcją informujemy, że już w tym roku zostaną tutaj przeprowadzone pierwsze egzaminy na prawo jazdy.

Za kilka miesięcy przy ul. Szpitalnej (w sąsiedztwie Kutnowskiego Szpitala Samorządowego) stanie siedziba filii łódzkiego WORD-u z częścią edukacyjno-egzaminacyjną, z garażami i placem manewrowym. Ośrodek w Kutnie poprawi dostępność do bazy edukacyjno-egzaminacyjnej.

- Pamiętam jak w 2013 r. jako radni zbieraliśmy podpisy, by ten pomysł się urzeczywistnił – mówi Rafał Jóźwiak, dyrektor Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim. – Mieszkańcy powiatów kutnowskiego, łęczyckiego i ościennych oszczędzą czas i pieniądze.

- Nie do pomyślenia była sytuacja, by w powiecie, który zamieszkuje bez mała 100 tys. osób, nie można było zdawać egzaminu na prawo jazdy - dodaje Daniel Kowalik, starosta kutnowski. - Ziściło się marzenie nie tylko mieszkańców, ale też wszystkich samorządowców obecnej kadencji.

Wartość inwestycji to 5,75 mln zł, z czego 3,75 mln to wkład własny samorządu województwa, a 2 mln to wsparcie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Termin zakończenia budowy zaplanowano na koniec listopada 2024 r. 

- WORD egzaminuje, ale nie tylko. Tutaj w Kutnie będziemy szkolić nowych kursantów, instruktorów, egzaminatorów. Będą się tutaj odbywały również szkolenia związane z reedukacją i podnoszeniem kwalifikacji kierowców zawodowych – dodaje Piotr Romek, dyrektor WORD w Łodzi.

 

as

fot. Tomasz Grala