Rozmawialiśmy w Krośniewicach

piątek, 22 lipca 2022

Powiat kutnowski był kolejnym przystankiem naszych spotkań w ramach cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. W piątek (22 lipca) Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego wraz z ekspertami zawitał do Krośniewic, żeby zaprezentować nowości w ofercie Urzędu Marszałkowskiego skierowanej do samorządów, organizacji pozarządowych i innych mieszkańców regionu. Rozmawiano również o Funduszach Europejskich dla Łódzkiego 2027 i  pomocy obywatelom Ukrainy.

- Cykl spotkań, który zapoczątkowaliśmy w 2020 roku, to dla nas niezwykle ważny kontakt z mieszkańcami powiatów i gmin naszego województwa. Chcemy rozmawiać o tym, jakie są programy w Urzędzie Marszałkowskim i poznać wasze potrzeby, to co chcecie realizować w waszej gminie, w waszym powiecie.  - mówił Robert Baryła. – Przed nami nowa unijna perspektywa, a w niej prawie  2,7 mld zł dla naszego województwa. Wierzę, że te środki zostaną dobrze wykorzystane dla rozwoju regionu i podniesienia jakości życia jego mieszkańców.

Robert Baryła podkreślił, że w powiecie kutnowskim i gminach na jego terenie zrealizowano wiele projektów, na które pozyskano środki z Urzędu Marszałkowskiego, w szczególności: OZE - 5,7 mln zł i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – 5 mln. Warto również wspomnieć, że spółki wodne z powiatu kutnowskiego są niezwykle skuteczne w pozyskiwaniu środków. W bieżącym roku otrzymały ponad  400 tys. zł.

Podczas wydarzenia wręczono symboliczne czeki z dotacjami na projekty sportowe, edukacyjne, kulturalne i prace konserwatorskie obiektów zabytkowych. Tradycyjnie po spotkaniu mieszkańcy i zaproszeni goście bawili się na Pikniku Województwa Łódzkiego. Przedstawiciele sołectw z powiatu kutnowskiego odebrali też symboliczne czeki z grantami sołeckimi. Rozstrzygnięty został również konkurs na najlepsze potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Pierwszą nagrodę zdobyło KGW w Wychnach.

(dark), fot. T. Grala