Rogów – dożynki dla ducha i ciała

niedziela, 22 sierpnia 2021

Teren Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie od rana zapełniał się gośćmi. Dwie sceny, 200 stoisk wystawienniczych, a na nich niezliczone ilości produktów lokalnych tych nieprzetworzonych i przetworzonych według starych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Stąd znakomite ciasta, wspaniałe zupy, wyśmienite dania główne widać i czuć było od początku. Jeśli dodać do tego barwne stroje ludowe, w które często ubrane były członkinie kół gospodyń wiejskich reprezentujących cały region, to można było poczuć niepowtarzalny klimat dożynek wojewódzkich, jakiego można doświadczyć tylko raz w roku.

W południe rozpoczęła się msza święta, w czasie której zebrani dziękowali za tegoroczne plony. Eucharystii przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, a koncelebrowali ją m.in. duszpasterze rolników i pszczelarzy. Wśród uczestników byli marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber z przedstawicielami zarządu województwa, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska oraz radni wojewódzcy, a także wiceminister Waldemar Buda, parlamentarzyści, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński,  lokalni samorządowcy, no i rolnicy. Oprawę muzyczną zapewniał zespół Mocni w Duchu.

W homilii arcybiskup dziękując rolnikom za trud włożony w zbiory nawoływał, aby nie zapominać o wymiarze duchowym dożynek. – Chleb jest bardzo ważny – mówił modląc się o to, aby nikt nie był głodny w naszym regionie, kraju, na świecie. Przypominał jednak, powołując się na odczytaną wcześniej Ewangelię, że są też inne wymiary nasycenia człowieka. Wymieniał Słowo Boże i stół eucharystyczny, gdzie Jezus przemienia chleb w swoje ciało. – Chleb powstaje z wielu ziaren, jak każda wspólnota – mówił metropolita. – Każda wspólnota, w skład której wchodzimy.

- Nie chciałbym, aby świętość  dożynek przechodziła w zapomnienie i pozostawało z niej wyłącznie to co ludzkie, ziemskie. Niech  dożynki będą czasem refleksji nad świętością tej wspaniałej uroczystości, nad świętością chleba. Abyśmy potrafili przenieść tę refleksję w naszą codzienność – mówił po mszy marszałek Grzegorz Schreiber wprowadzając zebranych do obrzędów dożynkowych.

Marszałek zapowiedział przy okazji nowy projekt Województwa Łódzkiego, w ramach którego powstanie kilkanaście różnych programów skierowanych do rolników, sadowników, ogrodników, leśników, pszczelarzy, do samorządowców - „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.
– To projekt, w którym chcemy wspierać rozwój szeroko rozumianego rolnictwa, wykorzystując potencjał naukowy naszego regionu – opisywał marszałek. - Chcemy wspomóc rolników, by mogli ze zdrową żywnością trafić bezpośrednio do odbiorców. Chcemy otworzyć rolnikom możliwość sprzedawania żywności, przetworów bezpośrednio mieszkańcom dużych miast w regionie.

Gospodarz regionu pokroił i podzielił chleb z tegorocznych zbiorów ze współgospodarzami: starostą brzezińską Renatą Kobierą i wójtem Rogowa Danielem Koładą. Chleb przekazali im starostowie dożynek, którymi w tym roku byli: Cezary Kozioł z Przyłęku Dużego, radny gminy Rogów i Justyna Kołodziejczyk, sołtys Kotulina.

Przy scenie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych. Komisji konkursowej najbardziej spodobało się dzieło Domu Pomocy Społecznej Dąbrowie. Laureatami zostali też: gmina Chąśno i Koło Gospodyń Wiejskich z Raczyna.

Najpiękniejsze wieńce poprowadziły korowód dożynkowy, który przeszedł do dużej sceny, na której po chwili rozpoczęły się koncerty. Rozpoczęły zespoły ludowe. Przy ich akompaniamencie wręczone zostały nagrody w konkursie Sołtys na Plus. Maria Skupień, sołectwo Pawłówek w gminie Dłutów, Piotr Skupień, sołectwo Rokszyce w gminie Wola Krzysztoporska, Iwona Cyjer sołectwo Brudnów w gminie Dalików.

Stragany zwiedziły tysiące gości dożynek. Gospodynie chętnie częstowały przysmakami, również tymi, które były wystawiane do konkursów: na najlepszą potrawę lokalną, najlepsze ciasto dożynkowe, najlepszą potrawę wigilijną. Dzieci bawiły się na dmuchańcach, wszyscy chętnie sprawdzali sprzęt Wojsk Obrony Terytorialnej. Swoją ofertę prezentowały instytucje kultury samorządu województwa łódzkiego, samorządy lokalne. – Ludzie są stęsknieni takich spotkań. Rogów daje radę – podsumowała gospodyni z grupy Retro Xężanki z KGW gminy Bielawy.

Wisienką na torcie były koncerty gwiazd: Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów i Zakopower.

bg, jg/fot. Adam Staśkiewicz, Piotr Wajman