Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

środa, 13 grudnia 2023

42 lata temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Ten czarny dzień naszej historii upamiętnili uczestnicy marszu Solidarności. Wśród nich marszałek województwa Grzegorz Schreiber i przewodnicząca Sejmiku Iwona Koperska.

Władze PRL wyprowadziły przeciwko narodowi polskiemu blisko 100 tysięcy wojska i milicji, ponad 3 tys. czołgów i pojazdów opancerzonych, pół tysiąca wozów bojowych. Już w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku rozpoczęły się aresztowania. Działacze opozycji antykomunistycznej trafiali do więzień i ośrodków internowania. Tam byli przesłuchiwani, zastraszani, często bici. Co najmniej 40 osób przypłaciło opresje życiem. Niektóre źródła mówią nawet o 100 ofiarach śmiertelnych stanu wojennego.

Z tej okazji w kościele oo. Jezuitów w Łodzi odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. Celebrował ją ks. Krzysztof Ołdakowski, wśród koncelebransów był ks. Józef Łągwa, który w latach 80-tych organizował pomoc rodzinom internowanych i więzionych.

Po mszy zebrani przemaszerowali ulicą Sienkiewicza do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Tutaj w emocjonalnym przemówieniu Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej,  mówił m.in.: – Dziś przyszliśmy tutaj z potrzeby serca oddać hołd i pamięć ofiarom stanu wojennego.

Przy Pomniku-Krzyżu Pamięci Ofiar Stanu Wojennego złożono kwiaty i znicze. Wśród uczestników wydarzenia oprócz marszałka Grzegorza Schreibera i przewodniczącej Iwony Koperskiej byli m.in. wojewoda Karol Młynarczyk i poseł Zbigniew Rau.

jg/fot. Piotr Wajman