Remont szpitala w Zgierzu. Będą ułatwienia dla niepełnosprawnych

piątek, 10 marca 2023

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu przygotowuje się do modernizacji. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, powstaną nowe podjazdy dla niepełnosprawnych i platformy dźwigowo - windowe, wyremontowane będą strefy wejściowe. Modernizacja ma się rozpocząć na wiosnę. Kosztować będzie około 2 mln zł.

W ostatnim tygodniu zgierski szpital odwiedzili przedstawiciele Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Zostali zaproszeni do współpracy przy projekcie modernizacji placówki. Wskazywali co należy poprawić w szpitalu, by był bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych.

- Koszt inwestycji, na którą składa się m.in. modernizacja stref wejściowych, to dwa miliony złotych. O część środków wnioskujemy do PFRON-u, a drugą połowę dołoży Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Czekamy na podpisanie umów i zaczynamy przebudowę – mówiła Halina Depcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.- Przebudowana ma zostać strefa wejściowa. Po modernizacji nowe podjazdy dla niepełnosprawnych mają pojawić się przy SOR-ze oraz z drugiej strony szpitala. Zaplanowana jest platforma dźwigowo – windowa dla osób z niepełnosprawnością. Zmieniony zostać ma również podjazd dla niepełnosprawnych przy oddziale rehabilitacji.

Dyrektor Depcik podkreśla, że poprawa dostępności szpitala dla osób z niepełnosprawnością to bardzo ważne zagadnienie. – Cieszę się, że zmiany w naszej placówce idą w dobry kierunku – mówi dyrektor Depcik. – Mam nadzieję, że umowy uda się podpisać jeszcze w marcu, a remont rozpocznie się w kwietniu. Pamiętajmy jednak, że jest to proces formalny i obowiązują nas określone procedury. Na pewno modernizację rozpoczniemy niezwłocznie.

Obecnie pacjenci korzystają z podjazdu dla niepełnosprawnych, który znajduje się od wewnętrznej strony dziedzińca szpitala. Mogą też dostać się na leczenie od strony SOR lub oddziału rehabilitacji.- Główne wejście do szpitala powinno być dostępne w drugiej połowie tego roku – dodaje dyrektor Depcik.

Łukasz Wasielewski z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji dokładnie obejrzał zgierski szpital. – Zostaliśmy zaproszeni do współpracy i pokazujemy co należy zmodernizować w placówce. Wskazujemy jakie trudności mogą mieć w poruszaniu po szpitalu osoby z niepełnosprawnością. Problem nie dotyczy tylko pacjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich. Oprócz niepełnosprawności ruchowej warto pamiętać m.in. o osobach z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu – zaznacza Wasielewski. – Likwidacja wszelkich barier architektonicznych ułatwi dostęp do szpitala wszystkim, którzy potrzebują pomocy i wsparcia.

Potwierdza to Patryk Paczesny, instruktor aktywnej rehabilitacji, który sam porusza się na wózku inwalidzkim . – Przyjeżdżam do szpitala w Zgierzu bardzo często. Jestem instruktorem aktywnej rehabilitacji i pomagam osobom po wypadkach oraz uszkodzeniach rdzenia kręgowego – opowiada Paczesny. – Wiem jakie bariery architektoniczne należy usunąć ze szpitala, by placówka była bardziej dostępna dla społeczeństwa. Dlatego przyjąłem zaproszenie do współpracy ze szpitalem.

 

AK/ fot. Piotr Wajman, video Błażej Braun