Regiony bez granic

poniedziałek, 20 czerwca 2016
W chińskim Tangshan (prowincja Hebei), przy okazji międzynarodowego Spotkania Liderów Lokalnych odbyło się III posiedzenie Stowarzyszenia gubernatorów prowincji Chińskiej Republiki Ludowej oraz przedstawicieli regionów Europy Środkowej i Wschodniej. Wziął w nim udział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
 
Posiedzenie miało charakter roboczy. Jego celem było zebranie informacji na temat stanu dotychczasowej współpracy władz regionalnych Europy Środkowej i Wschodniej oraz prowincji ChRL a także przygotowanie się do kolejnego spotkania stowarzyszenia.
 
Warto wyjaśnić, że inicjatywa 16+1 zakłada bliską współpracę między Chińską Republiką Ludową a państwami Europy Środkowej i Wschodniej: Polską, Litwą, Łotwą, Estonią, Czechami, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią, Słowenią, Chorwacją, Serbią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Albanią i Macedonia. Oficjalna inauguracja działań w sprawie podpisania takiego porozumienia odbyła się w kwietniu 2012 roku w Warszawie.
Porozumienie o utworzeniu stowarzyszenia zawarto w Pradze w 2014 r. Podstawą do jego powstania był Programu współpracy Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej przyjęty w listopadzie 2013 roku w Bukareszcie. Plan zakłada zacieśnianie współpracy w kilku dziedzinach: inwestycyjnej, ekonomicznej i handlowej, działań w zakresie wymiany płodów rolnych i produktów spożywczych, ekologii, funduszu współpracy inwestycyjnej; zachęcania do otwierania swoich placówek i przedstawicielstw w poszczególnych krajach, a także rozwoju nauki.
 
Podczas narady w Tangshan akcentowano przekonanie, że ze względu na różnicę skali oraz możliwości finansowych, regiony z Europy powinny wypracować spójna politykę wobec Chin oraz wzajemnie wspierać się i wymieniać doświadczenia w zakresie, jaki przyjęto podczas zakładania stowarzyszenia.
Stowarzyszenie jest platformą wspierania współpracy regionalnej pomiędzy krajami Europy Środkowo-Wschodniej a prowincjami ChRL na wielu płaszczyznach wzajemnych relacji; promocji regionów i prowincji; wzajemnego zrozumienia. Daje możliwość lepszego poznania partnera chińskiego, jak również umożliwia regularne spotkania na wysokim szczeblu, co przez władze ChRL i władze krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest bardzo dobrze postrzegane.

Podczas pobytu w Chinach marszałek wziął udział w otwarciu Polskiego Showroom „ChopinDeli” w Chengdu. Jest to projekt mający nacelu promowanie polskich produktów, również z województwa łódzkiego, na terenie Chengdu. W spotkaniu wzieli udział przedstwiciele władz prowincji Syczuan, jej stolicy - miasta Chengdu oraz dystryktu Qingbaijiang przynależącego do miasta Chengdu, gdzie dojeżdża pociąg towarowy z Łodzi. Po otwarciu Showroomu marszałek Witold Stępień spotkał się z sekretarzem prowincji Syczuan i władzami miasta Chengdu.
wm/ik