facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Przyszłość Polski i Łódzkiego w Unii

31.03.2017
60 lat temu podpisane zostały Traktaty Rzymskie, które stały się podstawą funkcjonowania Unii Europejskiej. Z tej okazji w auli Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się spotkanie zatytułowane „Przyszłość Polski i województwa łódzkiego w UE”. W trakcie wydarzenia, w którym uczestniczyli m.in. studenci i uczniowie łódzkich szkół średnich, Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, opowiedział o swojej pracy w Komitecie Regionów UE.
 
Traktat podpisany 25 marca 1957 r. w Rzymie przez 6 sygnatariuszy: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Republikę Federalną Niemiec i Włochy powołał Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euratom czyli Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. Traktaty Rzymskie ustanowiły przede wszystkim wspólny rynek, w którym towary, usługi i kapitał mogły swobodnie przemieszczać się. Był to początek tworzenia zjednoczonej Europy.
 
Marszałek Witold Stępień przypomniał, że zjednoczony kontynent, to Europa regionów. Wypracowany 25 lat temu Traktat z Maastricht przyniósł nowe narzędzie do wyrażania opinii w ważnych dla mieszkańców sprawach i do doradzania przez obywateli w postaci powołanego Komitetu Regionów. - Jest to zgromadzenie konsultacyjne, dzięki któremu miasta i regiony mają wpływ na kształtowanie unijnego procesu decyzyjnego i które pełni rolę bezpośredniego łącza między obywatelami a innymi instytucjami unijnymi o charakterze decyzyjnym – mówił przedstawiciel tej instytucji.
Zgodnie z traktatem Komisja Europejska i Rada Ministrów UE są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów w najważniejszych dziedzinach należących do sfery zainteresowania władz regionalnych. Marszałek podzielił się wiedzą ze swojej praktyki zasiadania w KR oraz jego komisji do spraw ochrony środowiska. Zwracał również uwagę na politykę spójności, czyli pomoc finansową dla regionów.
 
Wykład na temat przyszłości Wspólnoty wygłosi dr Tomasz Kamiński z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Odniósł się w nim do sytuacji UE po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii, polityki unijnej wobec Rosji, problemu imigracyjnego oraz nadszarpniętego wizerunku Unii. Swoje wystąpienie zakończył optymistycznie. – Wydaje się, że Brexit był kulminacyjnym punktem złego postrzegania Unii kreowanego przez partie populistyczne. Wybory w Holandii wygrane przez partię proeuropejską, euroentuzjastyczni kandydaci na kanclerzy Niemiec oraz branie na sztandary unijnej integracji przez głównego kontrkandydata Marine Le Pen we Francji oznacza, że Europa nadal chce się integrować.
 
Spotkanie zorganizowały: Towarzystwo Inicjatyw Europejskich, Łódzki Salon Gospodarczy oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Poprowadziła je reprezentująca Salon Gospodarczy, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Bożena Ziemniewicz.
jg

Polecane

Premierowe Karty Seniora Województwa Łódzkiego

17-01-2018

Zygmunt Cybulski z Konstantynowa Łódzkiego, Maria Banach z Łodzi oraz...

Czytaj więcej

Powiat Łaski podsumowuje 2017 rok

17-01-2018

Wczorajsze, uroczyste Spotkanie Noworoczne w powiecie łaskim było okazją do...

Czytaj więcej

Rozgrzewamy WOŚP !

11-01-2018

Na ulicy Piotrkowskiej odbyła się konferencja poświęcona przygotowaniom do 26...

Czytaj więcej

Budżet Obywatelski integruje

11-01-2018

W Romanowie w gminie Błaszki mieszka niespełna 200 osób. Mimo...

Czytaj więcej

Marszałek na medal !

11-01-2018

11 stycznia w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, marszałek...

Czytaj więcej

Łódzkie Mundialito

10-01-2018

W Zduńskiej Woli marszałek Witold Stępień wziął udział w lekcji...

Czytaj więcej

Rekordowa kwota na renowację zabytków

10-01-2018

Aż 5 mln zł na przywracanie świetności najcenniejszym zabytkom regionu...

Czytaj więcej

Świąteczno-noworoczny jubileusz w Radomiu

10-01-2018

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyło się doroczne spotkanie...

Czytaj więcej

30-lecie sakry biskupiej

10-01-2018

W niedzielę w łódzkiej Archikatedrze odbyła się uroczysta msza święta...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl