Przedszkole XXI wieku – tu nauczyciele nie tylko uczą dzieci, ale też uczą się od dzieci

poniedziałek, 15 maja 2023

Żeby być dobrym nauczycielem przedszkolnym, nie trzeba czytać kilkudziesięciu książek metodycznych co miesiąc. Musisz być dobrym człowiekiem i przypomnieć sobie jak to jest być czteroletnim dzieckiem. Zajęcia powinny być widowiskiem, kreacją. Dzieci muszą czuć się w przedszkolu bezpiecznie, mają prawo do błędów. O tym wszystkim dzisiaj można było posłuchać podczas Wojewódzkiej Konferencji Edukacyjnej „Przedszkole XXI wieku”.

W uroczystym otwarciu wydarzenia wziął udział Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego. - Chylę czoła przed Wami, drodzy pedagodzy, za wasze działanie, zaangażowanie, troskę o drugiego człowieka, o te najmniejsze istoty, które są najważniejsze w naszym życiu – podkreślał Robert Baryła. – W Łódzkiem mamy 1329 placówek przedszkolnych, w których uczy się i bawi ponad 89 tys. dzieci. Województwo Łódzkie dba o to, by wciąż niwelować białe plamy na mapie regionu, jeśli chodzi o edukację przedszkolną. Dzięki temu rodzice mogą wrócić do pracy, a dzieci mają zapewnioną najlepszą opiekę.

Teresa Łęcka, dyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi podkreślała, że nauczyciel to jeden z najbardziej wyjątkowych postaci. - Bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom – mówiła dyrektor Łęcka. – Zostawiacie kawałek serca w tych małych ludziach. Ale dzieci są małe tylko wzrostem. One wchłaniają tyle emocji i dobra, ile im dajecie.

Wykład „Moje przedszkole jest The Best” poprowadziła Joanna Białobrzeska, dyrektor i nauczyciel przedszkolny. – Chciałabym, żeby każda nauczycielka i każdy dyrektor mógł powiedzieć, że jego przedszkole jest najlepsze. A takie jest wtedy, kiedy kochają je dzieci, a nauczyciele chcą do niego przychodzić – podkreślała Białobrzeska. – Największym szczęściem dla przedszkola jest sytuacja, kiedy maluchy chętnie wchodzą do niego, a potem nie chcą wyjść. To znak, że dziecko się tutaj dobrze czuje. Nigdy nie wolno nam też dopuszczać do siebie myśl, że mamy władzę nad dzieckiem. Życie składa się z drobiazgów, nie wystrzałów. Dlatego ważne jest na przykład to, że w przedszkolnej szatni leci muzyka.

Na rolę muzyki w przedszkolu zwróciła również uwagę Julia Derkacz, nauczycielka rytmiki z Kijowa. Podczas konferencji opowiadała o muzycznych inspiracjach. – Muzyka jest bardzo ważna, ponieważ ma wpływ na rozwój dziecka w wielu dziedzinach. Wspiera koncentrację, pamięć. Pomaga w późniejszym życiu opanowywać szkolne przedmioty – mówiła Derkacz. – Zawsze staram się, by moje zajęcia były ciekawe. Gram na akordeonie, flecie, pianinie. Staram się zamienić zajęcia w podróż albo bajkę, by były zabawą. Takie konferencje jak dziś są bardzo ważne. Możemy podzielić się swoją wiedzą i pomysłami z innymi nauczycielami oraz wiele się nauczyć od kolegów.

Konferencję zorganizowało Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego.

AK/ fot. Adam Staśkiewicz