Przedsiębiorcy z Łódzkiego na targach w Poznaniu

czwartek, 16 marca 2023

Przedsiębiorcy branży winiarskiej z Łódzkiego reprezentują nasz region w rozpoczętych właśnie Targach Polskich Win i Winnic WINO w Poznaniu.

Targi to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce, poświęcone wyłącznie rodzimemu winiarstwu. Podczas trzydniowego spotkania winiarze i producenci z całego kraju prezentują swoje wina, cydry, miody pitne i destylaty. Nie brakuje również ofert firm okołowiniarskich oraz branży spożywczej, nawiązującej do charakteru targów (producenci serów i wędlin). Całość dopełniają degustacje, prelekcje i warsztaty.

Samorząd województwa łódzkiego wspiera przedsiębiorczość w regionie. Dlatego właśnie zaprosiliśmy przedsiębiorstwa z Łódzkiego do udziału w tym wydarzeniu. Nasi przedsiębiorcy prezentują swoje produkty na wspólnym stoisku Województwa Łódzkiego. Targi otwierają bowiem możliwości nawiązania nowych relacji biznesowych, nie tylko w branży winiarskiej.

- Bardzo się cieszę, że razem z przedsiębiorcami z Łódzkiego jesteśmy dziś tutaj, w Wielkopolsce – mówił Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego. – Są to bardzo duże Targi, przyjechało wielu reprezentantów wielu regionów z całego kraju. Mamy piękne stoisko, promujemy nasze winnice. Zdobywamy tutaj nagrody, uznanie, więc składam wielkie gratulacje naszym producentom win.

Na stoisku Województwa Łódzkiego prezentuje się 5 winnic z naszego regionu, produkujących wina gronowe, 1 producent win owocowych (z jagody kamczackiej), producent kwasu chlebowego i soku z buraka kwaszonego (napoje regeneracyjne), producent miodów pitnych i okowit, producent serów twardych oraz producent maszyn spożywczych używanych w przetwórstwie wina i napojów.

- Pewnie niektórych to zaskoczy, ale w Łódzkiem mamy najlepszy na świecie klimat do zrobienia świetnego wina musującego. Proszę mi wierzyć, pochodzę z Szampanii. Kiedy miałem 16 lat i mieszkałem we Francji, był tam identyczny klimat, jaki teraz mamy w województwie łódzkim. Mamy tutaj super warunki, żeby wyprodukować najlepsze wina musujące na świecie - mówił Jan Smolis z Winnicy Smolis z Brzezin. – To zasługa Urzędu Marszałkowskiego, że jesteśmy tu dziś razem z innymi winiarzami z Łódzkiego.

Winnica Smolis z naszego województwa otrzymała podczas Targów nagrodę specjalną w konkursie WINOPL - kontrakt na zakup wina.

Udział w Targach pozwala na spotkania z potencjalnymi partnerami, sprzedaż produktów i usług, pozyskiwanie nowych odbiorców lub dostawców, wyszukiwanie nowych możliwości biznesowych i poznanie nowych trendów w branży.

Obecnie w Polsce działa ponad 400 zarejestrowanych winnic. Rok do roku ich liczba wzrasta. W ślad za tym, rośnie ilość i jakość produkowanego wina.

Targi potrwają do soboty.  

 

as

fot. Tomasz Grala