Program „Strzelectwo Sportowe PLUS” strzałem w dziesiątkę

poniedziałek, 17 kwietnia 2023

Aż 17 klubów i związków strzeleckich z całego województwa łódzkiego otrzymało dotacje na szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie strzelectwa sportowego, a przez to kształtowanie postaw proobronnych. Debiutujący program „Strzelectwo Sportowe PLUS” ogłoszony przez samorząd Łódzkiego okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, bo o pieniądze wnioskowało dwa razy więcej stowarzyszeń, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na organizację takich zajęć. Co więcej, to pierwsze w Polsce wsparcie dla szkolenia młodzieży w tym zakresie ze strony samorządu.

- Po raz pierwszy podjęliśmy się zorganizowania konkursu i skierowania pieniędzy do podmiotów zajmujących się strzelectwem sportowym. Zależało nam, żebyśmy mogli wesprzeć tę coraz bardziej popularną dyscyplinę sportu – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa. – 17 klubów i stowarzyszeń w ciągu najbliższych miesięcy będzie znakomicie rozwijać zainteresowanie strzelectwem wśród dzieci i młodzieży. Szacujemy, że będzie to ok. 2000 młodych osób.

Na wsparcie strzelectwa sportowego wśród dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat, samorząd województwa przeznaczył w 2023 roku aż 1 mln 400 tysięcy złotych. Dotacja dla pojedynczego klubu wyniosła maksymalnie 100 tysięcy złotych.

Konferencja, podczas której zostały ogłoszone wyniki konkursu „Strzelectwo sportowe Plus” została zorganizowana w strzelnicy Klubu Sportowego Społem w Łodzi, który jest jednym z beneficjentów programu. Gospodarzy reprezentowali m.in. Grzegorz Pietrzyk, trener Kadry Narodowej Juniorów i Ryszard Sokołowski, dyrektor KS „Społem”. Był również Antoni Kamiński, prezes łódzkiego oddziału Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

- W województwie mamy 35 klubów, ale nie wszyscy prowadza szkolenia dla młodzieży. To jest drogi sport: karabiny, amunicja, tarcze – teraz elektroniczne, kosztują i klubom nie opłaca się szkolić młodzieży, to raczej kluby komercyjne. Na zajęcia przychodzą starsi, których na to stać, a młodzież ma teraz komórki i portale społecznościowe, dla nich współzawodnictwo polega na tym, kto zdobędzie więcej lajków – mówił Antoni Kamiński, który w dofinansowaniu ze strony województwa widzi dużą szansę na znalezienie nowych talentów i wychowanie przyszłych mistrzów. – Chodzi o to, żeby zachęcić tę młodzież do sportu strzeleckiego, bo tu, na strzelnicy, człowiek się uczy koncentracji, spokoju, dyscypliny, przepisów bezpieczeństwa. Dofinansowanie z UMWŁ daje nam bardzo dużo, bo teraz kluby będą mogły przeszkolić duże grupy, wśród których znajdą się tacy, którzy zapiszą się do sekcji strzeleckich i potem będą startować w zawodach wyższej rangi.

O tym samym mówił również Grzegorz Pietrzyk przypominając, że program „Strzelectwo Sportowe PLUS” jest pierwszym w Polsce wsparciem dla tego sportu ze strony samorządu województwa. - Wszystkie kraje w UE mają to w programie szkoły podstawowej czy szkoły ponadpodstawowej, dlatego ich zawodnicy osiągają więcej sukcesów – dodał.

O tym, jak ważne jest szkolenie i to jeszcze od najmłodszych lat, dziennikarze mogli porozmawiać z Katarzyną Komorowską, wicemistrzyni Europy w strzelaniu pneumatycznym i – obok – Agnieszki Nagay, mistrzyni Europy w tej konkurencji, wychowanką KS „Społem”.

kw

fot. Tomasz Grala i Piotr Wajman

Media